Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Wielki Post w parafiach diecezji

Wielki Post w parafiach diecezji

Środą Popielcową rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. W duchowym przygotowaniu do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego pomocą są rekolekcje i inicjatywy wielkopostne podejmowane w parafiach diecezji warszawsko-praskiej. Poniżej zamieszczamy listę wielkopostnych propozycji. Jeżeli Twojej parafii brakuje w tym zestawieniu, prosimy o kontakt na [email protected].


Salve NET

Na czas Wielkiego Postu w sposób szczególny zapraszamy do odwiedzania kanału SalveNET na platformie YouTube. Można tam odnaleźć wiele wartościowych treści – rekolekcji, rozmów, świadectw, które pozwolą lepiej przygotować się do Wielkanocy. Tematyka wielkopostna będzie obecna także w premierowych odcinkach programów.

 • W serii “Ksiądz Boguś wyjaśnia” popularny kapłan diecezji warszawsko-praskiej – ksiądz Bogusław Kowalski – będzie tłumaczył znaczenie oraz sens modlitw, zwyczajów i tekstów związanych z okresem pokutnym.
 • Program “Jest sprawa” odpowiada na wiele ważnych i aktualnych zagadnień związanych z liturgią i nie tylko.
 • Warto także zapoznać się ze świadectwami wiary i nawrócenia w cyklu “Studio świadectw”. Te poruszające rozmowy stanowią źródło inspiracji i umocnienia dla wiernych.
 • Zachęcamy także do subskrybowania nowego kanału SalveNET Modlitwa, który będzie przestrzenią internetową dla skupienia modlitewnego podczas codziennych zajęć. Wkrótce na kanale będą pojawiać się kolejne modlitwy.

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie

Parafia Matki Bożej Królowej Polski (Wołomin, ul. Kurkowa 35) zaprasza na lekturę jednej z najtrudniejszych ksiąg Biblii, Apokalipsy św. Jana. Przyjrzymy się różnym interpretacjom księgi: tym, które są rozpowszechnione, choć zazwyczaj błędne i tym, które proponowane są przez współczesne komentarze naukowe.

Spotkania odbywać się będą w każdą sobotę Wielkiego Postu w kaplicy z tyłu kościoła o godz. 19.00.


Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Duczkach

Rekolekcje Wielkopostne dla dorosłych poprowadzi o. Grzegorz Lachowicz – redemptorysta

 • Msze Święte z nauką rekolekcyjną w I Niedzielę Wielkiego Postu (18 lutego) o 7.oo, 8.3o, 10.oo, 12.oo, 18.oo, 20.15
 • Od poniedziałku do środy (19 – 21 lutego) o 7.oo, 10.oo 16.oo, 18.oo, 20.15

Dla dzieci szkolnych prowadzi o Łukasz Baran – redemptorysta
Środa- piątek (21 – 23 lutego) 8.3o – kl. V – VIII. 11.oo – kl. I – IV.

Nabożeństwa w parafii: każdy piątek Wielkiego Postu Droga Krzyżowa dla dorosłych o 7.3o i 18.3o, a dla dzieci o 16.oo. W niedzielę Gorzkie Żale o 17.3o.


Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym

Za nami II Ekstremalna Droga Krzyżowa. 6 kilometrowa wędrówka po mniej lub bardziej znanych ścieżkach pod osłoną nocy, w zmiennych warunkach atmosferycznych, ciszy i milczeniu. Naszym celem było spotkanie z Jezusem i jego bezgraniczną miłością. Wierzymy, że te doświadczenie pozwoli nam jeszcze piękniej przeżyć nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego oraz uczyni nas piękniejszymi ludźmi. Gdy dotarliśmy pod pomnik 28.Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej, otrzymaliśmy błogosławieństwo od księdza Proboszcza Tomasza Osiadacza z parafii NMP Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym. Było nas ok. 115 osób, najmłodszy uczestnik – dwóch chłopców w wieku 7 lat a najstarszy – 84 lata. Nad naszym bezpieczeństwem czuwała OSP w Nieporęcie. Zawsze można na nich można liczyć.

Marzena Plutecka

fot. archiwum parafii


Parafia bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Kobyłce (Maciołki)


Godzina Święta to jedna z najpiękniejszych praktyk wynagradzających Panu Jezusowi za nasze grzechy. Chrystus wskazał to nocne czuwanie Małgorzacie Marii Alacoque podczas trzeciego objawienia w 1674r. “Każdej nocy – powiedział do niej – z czwartku na piątek, uczynię cię uczestniczką śmiertelnego smutku, któremu dobrowolnie poddałem się w Ogrodzie Oliwnym (…). Aby Mi towarzyszyć w tej pokornej modlitwie, którą wtedy posyłałem do Mego Ojca wśród tych wszystkich udręczeń, wstawać będziesz między godziną 11 a 12 w nocy (…) i będziesz przez tę godzinę łagodzić gniew Boży, błagać o zmiłowanie nad grzesznikami oraz w pewnej mierze osładzać mi boleść zadaną przez opuszczenie od Apostołów…”.

Z inicjatywy Legionu Maryi i za zgodą naszego proboszcza – Księdza Jarosława Wyszomierskiego od pierwszego czwartku Wielkiego Postu postanowiliśmy praktykować Godzinę Świętą (23.00-24.00). Za nami już dwa czuwania. Jest nas coraz więcej…
Bardzo serdecznie zapraszamy do parafii bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Kobyłce we wszystkie czwartki Wielkiego Postu, a potem w każdy czwartek przed pierwszym piątkiem miesiąca. Będziemy adorować Pana Jezusa przed Najświętszym Sakramentem i rozważać ostatnie godziny Jego życia.
Zapraszamy wszystkich, którym niestraszne niewyspanie. Zobaczycie, zakochacie się w tym towarzyszeniu Panu Jezusowi w jego modlitwie przed męką za nasze przewinienia i grzechy. Nie bądźmy jak apostołowie, których zmorzył sen.


Parafia św. Hieronima w Warszawie (Stara Miłosna)Rekolekcje Wielkopostne z całunem turyńskim – rekolekcjonista – ks. Zbigniew Dudek, paulista

Nabożeństwa w parafii:

 • Droga Krzyżowa w piątki o godz. 17.00 z udziałem dzieci, zaś po Mszy św. wieczornej (ok. godz. 18:40) Droga Krzyżowa dla młodzieży i dorosłych.
 • 22 marca droga krzyżowa ulicami osiedla
 • Nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę po Mszy św. wieczornej (ok. 18:45).

Parafia św. Kazimierza Królewicza w Grzebowilku

Parafia św. Kazimierza Królewicza w Grzebowilku serdecznie zaprasza już po raz 14 na MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ w Niedzielę Palmową tj. 24 marca 2024 r.  godz.15.00. Przedstawienie ostatnich chwil z życia Jezusa przygotowywane jest przez miejscowych parafian.
„Życzymy głębokich przeżyć, by przyczyniły się one do duchowego otwierania naszych serc na łaski płynące ze sprawowania Tajemnic naszego zbawienia Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa”


Parafia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Warszawie (Białołęka)

Rekolekcje parafialne odbędą się od 17 do 19 marca
Rekolekcje szkolne odbędą się od 4 do 7 marca

Nabożeństwa w parafii:

 • droga krzyżowa w każdy piątek dla dzieci o godz. 17:30 a dla dorosłych o godz. 18:40.
 • droga krzyżowa przez las – organizowana przez wspólnotę Domowego Kościoła, w piątki o godz. 20:00. Spotykamy się przy krzyżu na skrzyżowaniu ulic Kroczewskiej i Wyszkowskiej. Trasa ma około 6 km, czas trwania około 1,5 h. Prosimy zabrać ze sobą latarki oraz ciepłe ubrania stosowanie do pogody. Serdecznie zapraszamy do Wspólnej modlitwy.
 • droga krzyżowa ulicami parafii – 22 marca o godz. 20:00
 • gorzkie żale – w niedziele po Mszy św. o godz. 12:30.
 • koronka do Matki Bożej Bolesnej – w soboty po Mszy św. o godz. 7:00.
 • czuwanie modlitewne – 16 lutego w intencji Błogosławieństwa dla Polski pod patronatem św. Andrzeja Boboli, patrona Polski, którego relikwie zostaną wprowadzone do naszego kościoła. Rozpoczęcie czuwania o godz. 21:00 a zakończenie o północy Mszą św. w intencji Ojczyzny i procesja z relikwiami świętego patrona.
 • nowenna ku czci św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej – od 18 do 26 lutego po Mszy św. wieczornej.
 • uroczystość św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej – patrona świątyni – 27 lutego br. o godz. 18:00 podczas, której będzie poświęcona nowa figura św. Gabriela od M.B.B. przez o. Ciro Benedicttini CP, konsultora generalnego Pasjonistów.
 • nabożeństwo z adoracją krzyża – w niedzielę 3 marca o godz. 19.00.

Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Siennicy


Parafia św. Szczepana Pierwszego Męczennika w Warszawie (Lewandów)

Nabożeństwa w parafii:

 • Droga Krzyżowa – z udziałem dzieci w piątek o 17:30, dla dorosłych w piątek o 19:30
  Droga Krzyżowa ulicami parafii 22 marca o godz. 19:30
 • Gorzkie Żale – niedziela godz. 18:30
 • Adoracja Najświętszego Sakramentu – w dni powszednie (poza piątkiem) w godz. 17:00-18:00
 • Różaniec w intencji obrony życia ludzkiego – w dni powszednie (poza piątkiem) o 17:30

Parafia św. Faustyny w Warszawie (Bródno)

Wielkopostne rekolekcje dla dorosłych poprowadzi o. prof. Paweł Mazanka CSsR w dniach 17-20 marca b.r.

Msze św. z nauką rekolekcyjną w niedzielę 17 lutego o godz.: 7.00, 8.00, 9.30, 11.00 i 16.30 (z udziałem dzieci), 12.15, 18.30
W dni powszednie (18-20 lutego) o godz.: 7.00, 8.00, 9.30, 17.00 i 18.30

 
Rekolekcje dla dzieci szkół podstawowych poprowadzi ks. Aleksy Papliouka MSF w dniach 4-6 marca w godz.: 9.00, 10.30 i 12.00

Rekolekcje dla młodzieży szkół średnich: 7-8 marca od godz. 11.00 do godz. 12.30

22 lutego 2024 r. o godz. 19.15 w kościele zostanie wystawiona sztuka teatralna pt. „Sekretarka”. Spektakl w wykonaniu artystów Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku został oparty na „Dzienniczku” św. Faustyny Kowalskiej i opowiada o pierwszych objawieniach Jezusa Miłosiernego jakich doświadczyła Święta 22 marca 1993 w klasztorze w Płocku. Wstęp wolny.Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w piątki:
16.30 (dla dzieci), 17.30, 18.30 (dla młodzieży i późno wracających z pracy)

Nabożeństwo Gorzkich Żali w niedziele: godz. 18.00

Droga Krzyżowa ulicami Bródna z kościoła p.w. Św. Faustyny do kościoła p.w. Św. Włodzimierza odbędzie się w dniu 22 marca 2024 r. i rozpocznie się o godz. 19.30. 


Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Mrozach

Rekolekcje wielkopostne w parafii rozpoczną się w I Niedzielę Wielkiego Postu, czyli 18 lutego i potrwają do środy włącznie. Msze Święte w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 7.00, 10.00, 16.30, 18.00 i 19.00, w niedzielę według porządku stałego. Rekolekcje poprowadzi ks. Jerzy Sęczek. 


Parafia Świętej Rodziny w Warszawie (Zacisze)

 • Wielkopostne nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątki o godz. 16.45 dla dorosłych, o godz. 17.30 dla dzieci, o 19.00 dla młodzieży i później wracających z pracy.
 • Na Gorzkie Żale zapraszamy w niedziele Wielkiego Postu na godz. 17.15.
 • W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, 18 lutego o godz. 19.00 zapraszamy na wielkopostny koncert wokalno-instrumentalny w naszym kościele.
 • Rekolekcje wielkopostne rozpoczną się w niedzielę 25 lutego i będą kontynuowane w czwartek 29 lutego, piątek 1 marca i sobotę 2 marca. Nauki będzie głosił ks. Jarosław Kukowski.
 • 12 marca, we wtorek kościół Świętej Rodziny będzie w Warszawie wielkopostnym kościołem stacyjnym. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy.
 • Nasza parafia organizuje w tym roku w piątek 15 marca trzy trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Tego dnia o godz. 20.00 będzie odprawiona Msza św. w kościele, po której wyruszą drogi krzyżowe trzema trasami: Droga Krzyżowa Świętej Rodziny dla rodzin z dziećmi (ok. 5 km), Droga Krzyżowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki (ok. 25 km) i ekstremalna Droga Krzyżowa Matki Bożej Zwycięskiej (ok. 41 km). Szczegóły będą podane na stronach parafii: http://parafiaswrodziny.pl/ https://www.facebook.com/parafiaswrodziny
 • Parafialna Droga Krzyżowa przejdzie ulicami Zacisza tradycyjnie w piątek przed Niedzielą Palmową, 22 marca. Rozpocznie się ona bezpośrednio po Mszy św. o godz. 18.00. Tego dnia nie będzie Drogi Krzyżowej dla dorosłych o godz. 16.45, będzie natomiast Droga Krzyżowa dla dzieci o godz. 17.30.
 • W Wielki Piątek o godz. 15.00 zapraszamy do kościoła dzieci na Drogę Krzyżową i adorację krzyża.
©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży