Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » SIENNICA, Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika

SIENNICA, Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Niedziele i święta: 7:00, 9:00, 11:00 (z kazaniem dla dzieci), 12:30, 18:00

Dni powszednie: 7:00, 18:00

Od poniedziałku do piątku, 8:00-9:00 i 17:00-17:45, z wyjątkiem pierwszych piątków miesiąca;
w soboty 8:00-9:00

Proboszcz: Ks. Danecki Jerzy, od 15.07.2022
Wikariusz: Ks. Domański Piotr, od 26.08.2022

Parafię erygował biskup poznański Jan Latalski 3 kwietnia 1528 roku, chociaż Kapituła Poznańska wyraziła na to zgodę już 30 czerwca 1515 roku. Nieco później, 10 kwietnia 1526 roku księżna Anna Mazowiecka, córka Konrada III i żona wojewody Stanisława Odrowąża, nadała Stanisławowi Siennickiemu i jego braciom, Januszowi i Michałowi (ten ostatni był pierwszym proboszczem) przywilej założenia ze wsi dziedzicznej Syenycza miasta pod nazwą Janowo, zmienionego później na Siennicę (utraciła prawa miejskie w 1869 r.). Sienniccy zbudowali drewniany kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela, Stanisława, Krzysztofa, Mikołaja, Anny i Barbary, a obok założyli szkołę parafialną. Kościół ten został zastąpiony kolejną drewnianą świątynią w 1577 r., którą Paweł Siennicki, chorąży czerski, w latach 1693-1698 zamienił na inny p.w. Przemienienia Pańskiego, Nawiedzenia NMP i Św. Stanisława, wykonaną przez cieślę Jana Gołkowskiego. Świątynia stała na niewielkim wzniesieniu przy dawnym rynku miejskim, konsekrował ją Bp Marcin Załuski, sufragan płocki, 1 maja 1751 roku. W tym kościele znajdował się cudowny obraz MB Częstochowskiej, który przeniesiony do kościoła klasztornego zasłynął łaskami. Kościół ten (zwany farą) został doszczętnie spalony przez Niemców w 1939 r. Kazimierz Rudziński i Antonina z Nowosielskich oraz ich syn Michał ufundowali w latach 1749-1754 murowany barokowy kościół wraz z klasztorem p.w. Ofiarowania NMP. Kościół projektowali arch. Symeon Gaygier i arch. Antoni Solari, a konsekrował Bp Jan Albert Randy, sufragan warszawski, w 1761 r. Klasztor i kościół oddany został OO. Reformatom, którzy przetrwali w nim do kasaty zakonów w 1863 r. Podczas powstania listopadowego mieścił się w klasztorze sztab gen. Skrzyneckiego, w 1863 r. ukrywano tu i leczono powstańców. W roku 1896 kościół i klasztor przeszły pod zarząd diecezji. Niemcy wycofując się w 1944 r. spalili kościół; odbudowę ukończono w 1959 r. Do kościoła przylega klasztor poreformacki: w części parafialnej znajdują się mieszkania dla wikariuszy, sala katechetyczna; pozostała część jest pod administracją Zespołu Szkół.

6000

Bestwiny, Borówek, Boża Wola, Budy Łękawickie, Dąbrowa, Drożdżówka, Gągolina, Julianów, Kąty, Krzywica, Kulki, Lasomin, Łękawica, Nowa Pogorzel, Nowe Zalesie, Nowodwór, Nowodzielnik, Nowy Zglechów, Pogorzel, Siennica, Siodło, Strugi Krzywickie, Swoboda, Świętochy, Wiśniówka, Wojciechówka, Wólka Dłużewska, Zalesie, Zglechów, Żaków, Żakówek

Zgromadzenie Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusa,
?️ Siennica, ul. Szkolna 2a, ? 25 757 22 17

Ks. Grzegrzułka Marek,
O.  Zwierz Adam OFM Cap.
O. Baran Andrzej OFM Cap.
Ks. Frelek Wiesław