Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » WARSZAWA (Kamionek), Parafia Bożego Ciała

WARSZAWA (Kamionek), Parafia Bożego Ciała

Niedziele i święta: 7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 13:00 (poza wakacjami), 18:00

Dni powszednie: 7:00, 8:00 (w soboty poza wakacjami), 17:30 (poza wakacjami), 18:00

Proboszcz: ks. Dariusz Szczepaniuk, od 1.08.2023
Wikariusz: Ks. Sokołowski Wojciech, od 25.08.2019
Rezydent: Ks. Jan Strzyż, od 1.08.2023

Parafię erygował Abp Aleksander Kakowski 22 lutego 1917 roku. Jest to erekcja wtórna, gdyż na Kamionku (dawnym Kamionie) parafia istniała już na przełomie XIII/XIV w. Historia tej osady sięga zarania dziejów Polski, o czym świadczą wykopaliska na cmentarzu przykościelnym sięgające kultury łużyckiej. Cmentarz ten, najpierw pogański a potem katolicki, służył aż do końca XIX w. Początkowo pośrodku cmentarza stał drewniany kościół z cudowną figurą MB Kamionkowskiej. W czasie bitwy o Warszawę (Potop Szwedzki) kościół spłonął, funkcje parafialne przejął kościół w Skaryszewie, a na cmentarzu wzniesiono kaplicę i kostnicę, które dotrwały do poł. XVIII w. Na cmentarzu spoczywają ofiary rzezi Pragi w 1794 r. z dowódcami obrony: gen. Jakubem Jasińskim i gen. Tadeuszem Korsakiem; bohaterowie wojen szwedzkich, insurekcji kościuszkowskiej, powstań listopadowego (bitwa pod Olszynką Grochowską) i styczniowego. W początkach XIX w. parafia przeniosła się do kościoła MB Loretańskiej na Pradze. Miejscowa ludność rozbudowała kaplicę cmentarną i od 1912 r. odprawiała się w niej Msza Św. To właśnie w tym drewnianym kościółku odprawił swoją ostatnią Mszę Św. w dniu 13 sierpnia 1920 roku Ks. Ignacy Skorupka. W 1921 r. zapadła decyzja wzniesienia świątyni p.w. MB Zwycięskiej jako votum za zwycięską Bitwę Warszawską w 1920 r. Plany świątyni sporządził prof. Konstanty Jakimowicz. Prace budowlane, dzięki staraniom Ks. Franciszka Garncarka, trwały tylko 4 lata (1929-1933). Niestety nie zrealizowano w pełni projektu: nie ma wieży dominującej nad Pragą ani krużganków łączących kościół z dzwonnicą i plebanią. W drewnianej dzwonnicy z XIX w. wiszą trzy dzwony, w tym jeden z 1722 r. z wizerunkiem MB Ostrobramskiej. Na murze cmentarza od strony Jeziora Kamionkowskiego umieszczono w latach 1972-1975 stacje Drogi Krzyżowej, dzieło Krzysztofa i Juliana Heniszów. Liturgię uświetniają organy elektryczne. W latach osiemdziesiątych na cmentarzu wzniesiono grotę MB z Lourdes i pomnik ku czci pogrzebanych na Kamionku w ciągu tysiąca lat. Wewnątrz i na zewnątrz świątyni umieszczono wiele epitafiów i tablic pamiątkowych. Od 25 marca 1992 roku świątynia jest kościołem konkatedralnym Diecezji Warszawsko-Praskiej. 17 października 2004 roku odbył się ingres do konkatedry kamionkowskiej Abp Sławoja Leszka Głódzia, mianowanego 26 sierpnia 2004 roku drugim biskupem diecezjalnym oraz koronacja znajdującego się w wielkim ołtarzu obrazu Matki Bożej Zwycięskiej, Patronki świątyni i diecezji. Aktu koronacyjnego dopełnił Abp S. L. Głódź w asyście Bpa Kazimierza Romaniuka, pierwszego biskupa warszawsko-praskiego i Bpa Stanisława Kędziory.

10000

Praga-Południe: Aleja Emila Wedla, Aleja Jerzego Waszyngtona (nieparzyste do Grenadierów), Aleja Księcia Józefa Poniatowskiego (nieparzyste), Aleja Zieleniecka, Bliska, Chodakowska (nieparzyste, parzyste do Mińskiej), Drewnicka, Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Galijska, Głucha, Gocławska, Grenadierów (nieparzyste od Waszyngtona), Grochowska (od Podskarbińskiej), Groszowicka, Berka Joselewicza, Kałuszyńska, Kamionkowska, Kamionkowskie Błonia Elekcyjne, Kinowa (od Waszyngtona), Kobielska (od Podskarbińskiej), Lubelska (do Grochowskiej a potem prawa strona), Międzyborska (od Waszyngtona), Mińska (od Stanisławowskiej), Most Księcia Józefa Poniatowskiego (część nieparzysta), Nowińska, Owsiana, Rybna, Ryszarda Siwca, Stanisława Augusta, Stanisławowska, Terespolska (do Stanisławowskiej), Wawerska, Weterynaryjna, Wybrzeże Szczecińskie, Jana Zamoyskiego (parzyste od torów), Zbaraska, Żupnicza

Domy zakonne:
Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo (Szarytki),