Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » 32. rocznica erygowania diecezji warszawsko-praskiej

32. rocznica erygowania diecezji warszawsko-praskiej

W Katedrze Warszawsko-Praskiej na wspólnej modlitwie zgromadzili się kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz wierni świeccy, by dziękować Bogu za 32 lata istnienia diecezji warszawsko-praskiej. W tym dniu zostały uroczyście podpisane statuty nowo powstających rad parafialnych.

Rocznica erygowania diecezji warszawsko-praskiej przypada 25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tym roku, z racji na Wielki Poniedziałek, obchody zostały przeniesione na 8 kwietnia. Mszy Świętej przewodniczył bp Romuald Kamiński, który na zakończenie Eucharystii podpisał Statuty nowych Rad. Preambułę odczytał bp Jacek Grzybowski.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej wygłosił także kazanie. Powiedział, że tworzeniu statutów towarzyszyło słowo z Konstytucji dogmatycznej o Kościele „Lumen Gentium”:

Kiedy przygotowywaliśmy statuty rad duszpasterskich i ekonomicznych, chcieliśmy wcielić w konkretne zapisy i przekazy tę piękną ideę Kościoła, który jest Kościołem współuczestniczącym, Kościołem relacji, Kościołem współodpowiedzialności, Kościołem, który wchodzi w konkretne wspólnoty, parafie, grupy i tam trwa, owocuje, działa.

Biskup Grzybowski dodał, że trudne zadanie wcielania Słowa Bożego w konkretne działania stoi przed każdym członkiem Kościoła:

Ludzie świeccy, mówi Sobór, zrzeszeni w Ludzie Bożym i ustanowieni w jednym ciele Chrystusa, kimkolwiek są, powołani są do tego, aby jako żywe członki ze wszystkich sił swoich, jakie otrzymali z dobrodziejstwa Stworzyciela i łaski Odkupiciela, przyczyniali się do wzrastania Kościoła i Jego uświęcania. To jest właśnie owa droga wcielania Słowa Bożego w konkretne nasze doświadczenia. A zatem bądźmy wdzięczni, że początek naszej diecezji warszawsko-praskiej został ściśle złączony z uroczystością Zwiastowania Pańskiego. Za każdym razem będzie nam to przypominać, iż jesteśmy powołani do czynienia Kościoła w duchu wcielenia, przenoszenia tego, co zrodziło się w nas w miłości, pięknie, prawdzie, słuchaniu Słowa, w nasze konkretne, materialne, ludzkie doświadczenie. To jest nasze zadanie – bardzo trudne. Tak jak misja Chrystusa, który jako Słowo wcielił się, ukrył się, aby nas odkupić.

fot. Karolina Błażejczyk

Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy spotkali się na agapie w podziemiach katedry.

Wszystkie dotychczasowe rady duszpasterskie w diecezji warszawsko-praskiej kończą swoją działalność 30 maja 2024. Zgodnie z apelem papieża Franciszka, w każdej parafii powinny powstać nowe rady wspierające działania proboszcza. Na powołanie nowych rad duszpasterskich i ekonomicznych księża Proboszczowie mają czas do 30 września tego roku. 29 października 2024 roku, na Mszy świętej o godz. 18.00 w Katedrze Warszawsko-Praskiej zostaną wręczone dekrety uwierzytelniające nowe rady ekonomiczne i duszpasterskie.

Dekret zatwierdzający nowe Statuty Parafialnych Rad Duszpasterskich i Parafialnych Rad Ekonomicznych

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży