Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » WOŁOMIN, Parafia Matki Bożej Królowej Polski

WOŁOMIN, Parafia Matki Bożej Królowej Polski

Kurkowa 35, 05-200 Wołomin

Niedziele i święta: 07:00, 08:30 (dla młodzieży), 10:00, 11:30 (z udziałem dzieci), 13:00, 18:00

Dni powszednie: 06:30, 07:00, 07:30, 18:00

Proboszcz: Ks. Mioduchowski Grzegorz, od 14.08.2022
Wikariusze:
Ks. Kosewski Maciej, od 27.08.2020
Ks. Sztreja Michał, od 26.08.2021

Parafię erygował Kard. Józef Glemp 1 września 1986 roku. Nowa parafia powstała z części parafii MB Częstochowskiej w Wołominie i trzech ulic z parafii Świętej Trójcy w Kobyłce. Proboszczem został mianowany Ks. Józef Kamiński dotychczasowy wikariusz parafii macierzystej. Wraz z powstaniem osiedla „Lipińska” rozpoczęły się w 1980 r. starania Ks. prał. Jana Sikory o zezwolenie na budowę kościoła; wydał je prezydent m.st. Warszawy w dniu 3 marca 1983 roku. Decyzja o lokalizacji zapadła 11 listopada 1983 roku.

We wrześniu 1984 r. rozpoczęły się prace przy wznoszeniu obszernej murowanej kaplicy i 6 sal katechetycznych (16 × 27 m); całość poświęcił Bp Jerzy Modzelewski 1 września 1985 roku. Od tego czasu była tu filia parafii Matki Bożej Częstochowskiej. Wiosną 1987 r. rozpoczęły się prace przy wznoszeniu kościoła według projektu arch. Stanisława Marzyńskiego – ze względu na stan zdrowia nadzór autorski prowadził prof. Andrzej Buchner z Warszawy. 3 maja 1989 roku Bp Marian Duś poświęcił mury kościoła i wmurował kamień węgielny. 3 czerwca 1989 roku Bp Zbigniew Józef Kraszewski poświęcił dzwony „Maria”, „Jan” i „Józef” odlane w ludwisarni Felczyńskich w Przemyślu.

Pierwszą Mszę Św. wraz z poświęceniem tabernakulum i ścian kościoła odprawił Bp Kazimierz Romaniuk 25 grudnia 1993 roku, kazanie wygłosił Ks. Lucjan Święszkowski. W 1997 r. powołano Fundację na Rzecz Budowy Organów parafialnych. Rok 2000 zainaugurowano wydaniem kolorowego pisma parafialnego w nakładzie 1.000. egz. i pielgrzymką parafialną do Włoch. We wrześniu 2001 r. odbyły się pierwsze misje święte. 13 grudnia 2009 roku Abp Henryk Hoser SAC uroczyście poświęcił kościół. W czasie 30 lat istnienia parafii wydała 10 nowych kapłanów.

10000

Kobyłka: Wacława Nałkowskiego (nieparzyste od 15), Kazimierza Pułaskiego, Wołomin: Aleja Nagórna, Andersa, Batalionu „Parasol”, Batalionu „Zośka”, Błotna, Brzozowa, Cementowa, Cicha, Józefa Cicheckiego, Czwartaków, Dzika, Fieldorfa, Graniczna, Gryczana, Jodłowa, Kazimierzowska, Ketlinga, Kiejstuta, Klonowa, Kmicica, Korsaka, Kościuszki, Kozia, Kresowa, Krucza, Kurkowa, Legionów (od Lipińskiej), Leszczyńska, Leśnej Polany, Lipiny B, Lipiny Kąty, Lipińska (do Legionów), Litewska, Łączna, 1 Maja (nieparzyste do Sikorskiego, parzyste), Marszałkowska, Matejki, Mickiewicza (od Lipińskiej), Nadłąkowa, Nałkowskiego, Niecała, Nowa, Ogrodowa, Ogrodów Działkowych, Orwida, Ossowska, Partyzantów, Piaskowa, Podbipięty, Podleśna, Poniatowskiego, Powstańców, Prądzyńskiego, Prosta, Prusa, Przejazd, Przejazd Kolejowy Wołomin, Przepiórcza, Rejtana, Rycerska, Rzeczna, Sikorskiego (nieparzyste od 1 Maja, parzyste od Lipińskiej), Skrzetuskiego, Słoneczna, Słowackiego, Słowiańska, Słowicza, Sokola, Sosnowa, Sowia, Spokojna, Sportowa, Stacja PKP Wołomin, Starowiejska, Szara, Szarych Szeregów, Szopena, Świerkowa, Topolowa, Traugutta, Warszawska, Wesoła, Wiejska, Wierzbowa, Wileńska (do Legionów), Wilsona, Wiśniowa, Wołodyjowskiego, Wołomińska, Wronia, Wspólna, Wylot, Wysockiego, Zaciszna, Zagłoby, Zielona