Diecezja Warszawsko-Praska » Uroczystość Matki Bożej Loretańskiej

Uroczystość Matki Bożej Loretańskiej

Jesteście moimi umiłowanymi dziećmi – podkreślił w homilii bp Romuald Kamiński podczas Mszy Świętej sprawowanej 11 grudnia 2023 r. w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto. Tam też modlono się o kanonizację bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Loretanek i fundatora Loretto.

Punktem centralnym świętowania uroczystości Matki Bożej Loretańskiej była Msza Święta sprawowana wieczorem w polskim Loretto. Eucharystia o godz. 18.00 była koncelebrowana przez wielu kapłanów pod przewodnictwem pasterza diecezji warszawsko-praskiej – bp. Romualda Kamińskiego. Licznie na modlitwie zgromadziły się siostry loretanki z pobliskich wspólnot na czele z m. Brygidą Olędzką, przełożoną generalną zgromadzenia. Aby uczcić Matkę Bożą Loretańską i przez Jej wstawiennictwo wypraszać u Pana Boga potrzebne łaski dla świata, na Mszę przybyli także wierni czciciele Maryi, a wśród nich m.in. przedstawiciele Rodziny Loretańskiej i róży Żywego Różańca w Loretto – pw. Matki Bożej Loretańskiej.

Homilię wygłosił bp Romuald Kamiński. Wspomniał w niej o nadchodzącym 400-leciu zaszczepienia kultu Matki Bożej Loretańskiej na obecnej warszawskiej Pradze. Podkreślał, jakie było wówczas w 1643 r. wielkie pragnienie, by Matka Boża była poznana, umiłowana i uczczona. Mówił, dlaczego Maryja, która z woli Boga Ojca weszła na drogi zbawienia, jest tak ważna, także na naszych drogach. Z ewangelicznej sceny Zwiastowania Hierarcha wysnuł praktyczną myśl dla każdego: Jeśli mi na kimś zależy, ja idę do tej osoby, a nie przez kogoś go wzywam do siebie. Jesteście moimi umiłowanymi dziećmi – mówi do nas Bóg w tej scenie, wywyższając w ten pokorny sposób człowieka. Ksiądz Biskup zachęcał, by zachwycić się Bożym spojrzeniem, zobaczyć, w jaki sposób patrzy na mnie Bóg, z jak wielką godnością troszczy się o mnie na każdym etapie mojego życia. A moc nasza nie jest z nas, ale z góry – to trzeba sobie przypominać, gdy dziś tak często tłumaczymy, że nie mamy czasu, że coś jest ponad nasze siły. Ksiądz Biskup przybliżył też Nazaret, który winien być dla nas wzorcem delikatnych relacji małżeńskich i rodzinnych. Zachęcał również do pokory i miłości bezinteresownej, mówiąc, że wielkość nasza jest w służbie.

PEŁNA HOMILIA:

Tego dnia siostry loretanki w całym zgromadzeniu rozpoczęły 9-letnią nowennę przed stuleciem śmierci swego założyciela. Do tej rocznicy, która przypadnie w 2031 r., w każdym roku będzie przybliżony inny temat związany z duchowością Błogosławionego. W tym roku bł. ks. I. Kłopotowski będzie rozważany jako miłośnik Eucharystii. Ten czas ma być sposobnością, by przybliżyć postać i posługę jedynego świętego diecezji warszawsko-praskiej.

Na zakończenie Mszy Ksiądz Biskup odmówił modlitwę o kanonizację bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.

s. Wioletta Aneta Ostrowska

fot. s. Cherubina Olkowska CSL