Diecezja Warszawsko-Praska » Święcenia prezbiteratu 2023

Święcenia prezbiteratu 2023

W pierwszą sobotę czerwca Kościół warszawsko-praski powiększył się o pięciu kapłanów. Diakoni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej przyjęli święcenia w stopniu prezbiteratu z rąk bpa Romualda Kamińskiego w Katedrze Warszawsko-Praskiej.

W homilii biskup warszawsko-praski przypomniał o wzorze jaki dany jest w Jezusie i Maryi każdemu człowiekowi na drodze jego powołania:

O wypełnienie powołania trzeba codziennie błagać, żebrać u Pana Boga: Panie, daj mądrość, daj siły, bym owocował obficie swoim życiem. Wzór nam zostawił w Jezusie Chrystusie. Pięknie się składa, bo dwa dni temu obchodziliśmy święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Wzór mamy na świeżo. Dzisiaj pierwsze sobota – dzień Maryjny, to także szczęśliwe wprowadzenie i przypomnienie, że na tej drodze jest Matka. Tak jak w zaciszu domowym, tak i na tych wielkich drogach życia.

Kapłan ma być przewodnikiem na drodze ku świętości:

Największym dobrem, jakie możemy świadczyć drugiemu człowiekowi, jest to, że pomagamy mu w drodze na wyżyny świętości, w drodze do nieba. Prosta formuła i nic więcej nie trzeba dodawać. W kapłaństwie mamy być nauczycielami, objaśniać prawdy wiary i pomagać rozumieć przeżywane wydarzenia.

ten stan działania, stan aktywności dopiero wtedy przyniesie właściwy owoc, jak będzie mocno zanurzony w modlitwie, obcowaniu kapłana z Bogiem, a nie na odwrót – dodał biskup Kamiński

Biskup Romuald Kamiński wskazał w homilii także na to, że obrane powołanie nie jest czasowym wyborem, to decyzja na całe życie:

Powołanie nie jest na jakiś czas, a potem mogę interesować się czymś innym. Na tym polega piękno i wielkość każdego powołania, że trwa do ostatniego oddechu. Tak jest w powołaniu małżeńskim, rodzinnym, tak jest w powołaniu kapłańskim do służby Bożej i tak jest w każdym innym. To wysiłek, który podejmujemy ze względu na zamiary Boże wobec nas. Jezus przedstawia się nam jako ktoś bardzo pokorny. Pokora to jest ogromna siła, która jest w całym dziele apostolskim nie do zastąpienia. Świat współczesny myli definitywnie pokorę ze słabością. Człowiek prawdziwie pokorny jest mocarzem. Chrystus pokazuje się nam jako sługa.

fot. Karolina Błażejczyk

Nowymi kapłanami zostali:

ks. Michał Kaczmarczyk – 35 lat, pochodzi z parafii Matki Bożej Bolesnej w Radomiu (diecezja radomska). Ukończył studia doktoranckie z zakresu teologii pastoralnej, jest absolwentem studiów podyplomowych z zarządzania, informatyki i organizacji pracy. Przed wstąpieniem do seminarium był związany duszpastersko z ruchami pielgrzymkowymi oraz liturgiczną służbą ołtarza. Wieloletni pracownik samorządowy oraz inicjator lokalnych działań społeczno-promocyjnych. Interesuje się żeglarstwem i podróżami, wolny czas poświęca na gitarę, badmintona i dobry film.

ks. Mateusz Kania – 32 lata, pochodzi z parafii Chrystusa Króla na warszawskim Targówku. Od lat związany ze wspólnotą służby liturgicznej ołtarza. Przed przyjściem do seminarium studiował samorząd terytorialny oraz pracował w instytucjach samorządowych. Jest autorem strony internetowej i specjalistą od rytu ambrozjańskiego (mediolańskiego). Jego konikiem są podróże, architektura, historia oraz grafika komputerowa. Autor m.in. logo diecezji warszawsko-praskiej.

ks. Marcin Malinowski – 33 lata, pochodzi z parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Łaski Bożej w Halinowie. Do seminarium wstąpił po studiach na kierunku Technologia Żywności w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przed wstąpieniem do seminarium był członkiem liturgicznej służby ołtarza – odpowiednio ministrantem i lektorem. Jego zainteresowania to sport, motoryzacja, dobry film – zwłaszcza komedie, jak również literatura faktu i biografie.

ks. Paweł Sasin – 26 lat, od 2020 parafianin parafii św. Klemensa w Klembowie. Był członkiem wspólnoty ministrantów, lektorów w poprzedniej parafii (p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie). Do seminarium zgłosił się w trakcie studiów Chemii na Uniwersytecie Warszawskim.  Lubi książki, przyrodę, podróżować na rowerze i motocyklu.

ks. Adrian Woźniak – 26 lat, z parafii św. Wojciecha BM w Wiązownie. Związany ze wspólnotą ministrantów i lektorów. Do seminarium zgłosił się bezpośrednio po maturze (po Technikum Mechatronicznym). Pasjonuje się liturgiką, lubi boks, majsterkowanie, karaoke oraz wędkarstwo.