Diecezja Warszawsko-Praska » Opłatek kapłański 2023

Opłatek kapłański 2023

Przedstawiciele duchowieństwa diecezji warszawsko-praskiej spotkali się na opłatku kapłańskim, żeby złożyć sobie wzajemne życzenia świąteczne. Uroczystość, tak jak w ubiegłych latach, odbyła się w kaplicy kurialnej.

Życzenia w imieniu kapłanów złożył ksiądz Adam Galikowski, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego na Saskiej Kępie:

Życzymy księżom biskupom kształtowania otwartości serca i sumienia na wzór Nowonarodzonego. Życzymy zdrowia, cierpliwości, zaufania Bogu w doświadczeniu ludzkich relacji. Życzymy również pokoju serca, radości z codziennej posługi i niezawodnej nadziei. Niech we wszystkim towarzyszy wam Boże błogosławieństwo i opieka Matki Bożej Zwycięskiej.

Biskup Romuald Kamiński dziękował kapłanom za pracę duszpasterską w ubiegłym roku, za poszczególne dzieła oraz życzył umocnienia wiary i radości. Przypomniał także o otwartości względem bliźnich:

Przekonujemy się, że to my musimy teraz wychodzić. Nie jest to nic nowego, bo pan Jezus tak czynił i szedł do ludzi. Był posłany, tak samo i my powinniśmy być na służbie jako idący. Spotykamy coraz więcej ludzi zagubionych.

Tradycyjnie podczas wigilii kapłańskiej zostały ogłoszone nominacje i odznaczenia.

Decyzją księdza biskupa Romualda Kamińskiego:

w Kapitule Katedralnej:

• ks. Tomasz Kalinowski – mianowany kanonikiem honorowym
  • ks. Ryszard Ladziński – mianowany kanonikiem gremialnym

w Kapitule Konkatedralnej:

• ks. Tomasz Chciałowski – mianowany kanonikiem gremialnym
  • ks. Mariusz Czyżewski – mianowany kanonikiem honorowym
  • ks. Andrzej Kuflikowski – mianowany prałatem

w Kapitule Kolegiackiej w Radzyminie:

• ks. Mirosław Tempczyk – mianowany kanonikiem honorowym

Przywilejem rokiety i mantoletu zostali odznaczeni:

• ks. Emil Adler