Diecezja Warszawsko-Praska » Modlitwa za młodzież we wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny

Modlitwa za młodzież we wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny

18 listopada w Kościele przypada liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny. W parafii św. Włodzimierza w Warszawie odprawiona została Msza Święta w intencji młodzieży naszej diecezji, której przewodniczył bp Jacek Grzybowski.

Do tego dnia przygotowaniem była nowenna do Karoliny Kózkówny odmawiana codziennie w parafii św. Włodzimierza przed wieczorną Mszą Świętą, a także nagrana przez młodzież i udostępniona na YouTubie.

W homilii biskup Grzybowski mówił, że Słowo Boże powinno być naszym codziennym pokarmem, choć nie zawsze życie wg Niego będzie łatwe:

Bóg pragnie abyśmy z tej księgi świata mieli tylko część – książeczkę, ale to jest o nas, o naszym życiu, o naszej sytuacji. To jest książeczka Słowa Bożego, które jest Słowem pocieszenia, modlitwy mocy, Gdy karmisz się tym Słowem ono jest słodkie, mądre, głębokie, ale wiesz o tym, że jeżeli nim żyjesz, to ono jest trudne.

Wspominając bł. Karolinę Kózkównę wskazał, że potrafiła ona żyć pięknie:

Była fajną dziewczyną, uczyła dzieci czytać i pisać. Pomagała wielu ludziom i żołnierz bandyta ją zadźgał bagnetem, bo nie chciała mu się oddać. Broniła siebie i swojej czystości, swojego życia. Wszystko było przed nią, miała 17 lat. I jej życie się skończyło, ale ona ten fragment swojego życia wypełniła tak pięknie, tak głęboko i tak mądrze, że my dzisiaj, po ponad stu latach, ją wspominamy, czcimy i do niej się modlimy. Nie dlatego, że była wyjątkowa, tylko dlatego, że przeżyła swoje życie pięknie i to stało się wyjątkowe.

Msza Święta we wspomnienie bł. Karoliny w parafii św. Włodzimierza była drugim diecezjalnym spotkaniem wokół patronów młodzieży – bł. Carlo Acutisa, bł. Karoliny Kózkówny i św. Stanisława Kostki. Kolejne uroczystości odbywać będą się w parafiach, które posiadają relikwie tych świętych. W październiku modlitwa za wstawiennictwem bł. Carlo zanoszona była w parafii św. Hieronima w Starej Miłosnej.

fot. Karolina Błażejczyk