Diecezja Warszawsko-Praska » Modlitwa za młodzież we wspomnienie bł. Carlo Acutisa

Modlitwa za młodzież we wspomnienie bł. Carlo Acutisa

12 października w Kościele przypada liturgiczne wspomnienie bł. Carlo Acutisa. W parafii św. Hieronima w Starej Miłosnej odprawiona została Msza Święta w intencji dzieci, młodzieży i rodzin naszej diecezji, której przewodniczył abp Salvatore Penacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

Do tego dnia przygotowaniem była nowenna do bł. Carlo Acutisa odmawiana codziennie w parafii św. Hieronima przed wieczorną Mszą Świętą, a także nagrana przez młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i udostępniona na YouTubie.

Arcybiskup Salvatore Penacchio w homilii przypomniał słowa Papieża Franciszka skierowane do młodych:

Papież Franciszek powiedział kiedyś do młodych ludzi, że wiara bez zadziwienia pozostaje szara i pełna rutyny. Wiara bez zadziwienia gaśnie i pozostaje tylko przyzwyczajeniem. Cieszę się, że właśnie dziś wspominamy razem błogosławionego Carla Acutisa. Ten młody chłopiec z Mediolanu w ostatnich latach podbija serca dzieci i młodzieży na całym świecie. To współczesny błogosławiony, który wśród hałasu dzisiejszego świata potrafił usłyszeć głos Jezusa, skupić się na Słowie Bożym i wędrować za Zbawicielem.

Arcybiskup powiedział, że błogosławiony Carlo był silnie ugruntowany w swojej wierze. Świat nie był w stanie zachwiać jego relacji z Jezusem:

Dziś szczególnie trzeba być mocnym i iść pod prąd. Wybór Jezusa oznacza czasami zgodę na ośmieszenie, szyderstwa i wyrzucenie z grupy znajomych. Rodzi się pytanie, jak iść za Jezusem, kiedy większość przyjaciół rezygnuje z zajęć religii i z chodzenia do kościoła? Takie sytuacje miał i Carlo Acutis – inni nazywali go świętoszkiem i śmiali się z niego, ale on był wierny Jezusowi, temu Jezusowi, którego miłością zadziwiał się każdego dnia.

Na zakończenie odmówione zostało nabożeństwo z prośbami o łaski za wstawiennictwem bł. Carla. W bocznym ołtarzu św. Hieronima znajdują się relikwie świętego. Do niedzieli 16 października w parafii rozstawiona jest również wystawa o cudach Eucharystycznych, którą przygotował Carlo, by promować w świecie dar, jakim jest Eucharystia.

Abp Salvatore Penacchio wręczył także nagrody dzieciom, które wygrały konkurs związany z nabożeństwami październikowymi i własnoręcznie przygotowały różańce.

Msza Święta we wspomnienie bł. Carlo w parafii św. Hieronima była pierwszym diecezjalnym spotkaniem wokół patronów młodzieży – bł. Carlo Acutisa, bł. Karoliny Kózkówny i św. Stanisława Kostki. Kolejne uroczystości odbywać będą się w parafiach, które posiadają relikwie tych świętych.

fot. Karolina Błażejczyk