Diecezja Warszawsko-Praska » XII Pielgrzymka Żywego Różańca Diecezji Warszawsko-Praskiej

XII Pielgrzymka Żywego Różańca Diecezji Warszawsko-Praskiej

Miłośnicy modlitwy różańcowej z diecezji warszawsko-praskiej spotkali się w sobotę, 27 kwietnia, w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Dworze Mazowieckim, żeby wspólnie czcić Matkę Bożą. XII Pielgrzymce Żywego Różańca Diecezji Warszawsko-Praskiej towarzyszyło hasło: Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój.

Centralnym punktem dnia była Eucharystia. Liturgii przewodniczył biskup Jacek Grzybowski. Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej w homilii mówił, że modlitwa różańcowa ma w Kościele długą i piękną tradycję:

Wiemy, że ta modlitwa jest umiłowana przez wiele już wieków przez Kościół i pielęgnowana w różnego rodzaju grupach różańcowych. Ich różnorodność jest naprawdę pięknym darem. Są te tradycyjne róże różańcowe – męskie i żeńskie – w niektórych parafiach naszej diecezji realizowane już od ponad stu lat. Kiedy na wizytacjach słucham sprawozdań grup i zespołów parafialnych, to czasem pojawia się właśnie z dumą mówione zdanie: ‘Nasze koło różańcowe zaczęło się w 1910, w 1905 roku.’ I ktoś je przez tyle lat, tyle dziesięcioleci kontynuuje.

Biskup Grzybowski dodał, że dziś szczególną uwagę warto zwrócić na róże różańcowe rodziców modlących się za swoje dzieci:

Dzisiaj nową odmianą grup różańcowych, propagowaną i wydaje mi się godną naprawdę dużej promocji, są róże różańcowe modlitwy rodziców za dzieci. Trzeba widzieć tę modlitwę jako wstawienniczą. Zachęcam parafie, kapłanów i osoby świeckie, głównie właśnie rodziców, aby próbowali róże zakładać i realizować. Sami wiecie, że nie jest to duży wysiłek i duży obowiązek, a ogromne dobro, które z tego płynie, że ojciec i matka modlą się za swoje dziecko codziennie.

Po Eucharystii uczestnicy spotkali się na agapie. Spotkanie zakończyło wspólne odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia.

fot. Marcin Tafejko