Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Międzyreligijne spotkanie modlitewne

Międzyreligijne spotkanie modlitewne

W sobotę, 25 marca 2023 roku, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, odbyło się międzyreligijne spotkanie modlitewne, z udziałem katolików, prawosławnych i muzułmanów. Modlitwie towarzyszyło hasło: „Dzieląc z Maryją radości i smutki”.

Modlitwę prowadzili i przesłania wygłosili: bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP, bp Warsonofiusz z Kościoła Prawosławnego, mufti Tomasz Miśkiewicz i mufti Youssef Chadid. W trakcie spotkania zostały odśpiewane fragmenty Akatystu ku czci Najświętszej Maryi Panny, Ewangelia o Zwiastowaniu Najświętszej Maryi Pannie oraz wyrecytowano tekst Koranu odnoszący się do Zwiastowania. Następnie odmówiono modlitwy zawierzenia, o pokój w Ukrainie i w świecie oraz modlitwę „Ojcze nasz” i Al-Fatiha, kończąc nabożeństwo przekazaniem sobie znaku pokoju. Na zakończenie spotkania głos zabrała prof. Agata S. Nalborczyk z Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, podkreślając potrzebę dialogu teologicznego, jak i dobrosąsiedzkiego dialogu życia.

Idea chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania Zwiastowania bezpośrednio nawiązuje do uroczystych corocznych obchodów święta w Libanie, które pod hasłem „Razem wokół Maryi, naszej Pani” gromadzi na modlitwie katolików, prawosławnych, sunnitów i szyitów. Od 2010 roku uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest w Libanie dniem wolnym od pracy, dniem refleksji nad osobą Maryi w duchu jedności narodowej. Od 2018 roku święto obchodzone jest wspólnie również przez chrześcijan i muzułmanów w Jordanii. Międzyreligijna formuła tego święta cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej od czasu pontyfikatu papieża Benedykta XVI.

fot. Wojciech Zarzycki

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży