Diecezja Warszawsko-Praska » Błogosławieństwo lektorów i ceremoniarzy 2023

Błogosławieństwo lektorów i ceremoniarzy 2023

204 lektorów i 34 ceremoniarzy pobłogosławił bp Jacek Grzybowski w sobotę w Katedrze Warszawsko-Praskiej. Przez ostatni rok uczestniczyli w kursie i przygotowywali się do posługi w swoich parafiach.

W homilii biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej mówił, że bliscy Jezusowi są Ci, którzy realnie żyją Jego słowem:

Stajemy się bliscy Chrystusowi nie poprzez fizyczną obecność przy ołtarzu, nie przez zaangażowanie, nawet bardzo gorliwe w liturgie, celebracje, procesje. Stajemy się bliscy Chrystusowi gdy żyjemy słowem, gdy jesteśmy uczniami słowa.

Biskup Grzybowski podkreślał też ogromną rolę bycia świadkiem pełnionej posługi:

Takie ostatecznie jest zadanie lektora, ceremoniarza – proklamować w Kościele Słowo Boże, dbać o piękno liturgii i celebracji, ale z ogromną czujnością, by zawsze zachować godność uczniów Pańskich, wiedząc,
że ludzie nas znają, obserwują osądzają jako ludzi Kościoła, ale przed wszystkim osądzi nas to słowo, które czytamy i głosimy w Kościele, ono będzie naszym sędzią w Dolinie Jozafata, w Dniu Sądu.

Pełna homilia:

Pobłogosławieni lektorzy i ceremoniarze otrzymali krzyże oraz certyfikaty.

Nowy kurs lektorski 2023/2024 rozpocznie się 5 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej. Zgłoszony może zostać ministrant z parafii diecezji warszawsko-praskiej, który pragnie służyć Chrystusowi i Kościołowi poprzez czytanie Słowa Bożego podczas liturgii (od 8 klasy podstawówki). O kursie można przeczytać tutaj.

Pobłogosławieni lektorzy, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności czytania i formować się, są zaproszeni do udziału w warsztatach.

fot. Karolina Błażejczyk