Diecezja Warszawsko-Praska » Zlot Liturgicznej Służby Ołtarza 2023

Zlot Liturgicznej Służby Ołtarza 2023

Na terenie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej odbył się Zlot Liturgicznej Służby Ołtarza. Uczestniczyli w nim ministranci, lektorzy, bielanki oraz scholanki wraz z księżmi i świeckimi opiekunami. Spotkanie zgromadziło ok. 1300 osób.

Mszy Świętej przewodniczył bp Jacek Grzybowski, który mówił, że każdy posługujący przy ołtarzu, powinien być czujny i odpowiedzialny za swoje postępowanie:

Patrz przede wszystkim na siebie. Siebie oceniaj, siebie pilnuj, bo każdy z nas popełnia błędy, każdy błądzi i każdy grzeszy. Dzięki miłosierdziu otrzymujemy ratunek. Szczególnie my, osoby, które są przy ołtarzu – kapłani, ceremoniarze, lektorzy, ministranci, kandydaci, bielanki, scholanki, jesteśmy po pierwsze znani w parafii, we wspólnocie, ludzie wiedzą, kim jesteśmy. I my sami musimy bardzo na siebie uważać. My musimy ukazać swoim postępowaniem, jak mówi hasło dzisiejszego dnia, świętego Dominika Savio, że jesteśmy naprawdę przyjaciółmi Jezusa i Maryi.

Hasłem tegorocznego Zlotu były słowa św. Dominika Savio: Moimi Przyjaciółmi będą Jezus i Maryja. Po Mszy Świętej był czas na integrację i zabawę. Starsi brali udział w prelekcji ks. dr Łukasza Żaka o liturgii, a młodsi korzystali z dmuchanych zamków i innych atrakcji na świeżym powietrzu. Nie zabrakło także poczęstunku – zapiekanek, kiełbasek i waty cukrowej – oraz zwiedzania terenu seminarium. Wręczone zostały także medale dla dzieci, które wykazały się największym zaangażowaniem w ubiegłym roku formacyjnym.

fot. Karolina Błażejczyk