Diecezja Warszawsko-Praska » Święto ofiarowania Pańskiego

Święto ofiarowania Pańskiego

2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego, biskup Romuald Kamiński przewodniczył Mszy Świętej w Katedrze Warszawsko-Praskiej. Licznie zgromadzili się na niej przedstawiciele różnych stanów życia konsekrowanego, dla których jest to szczególny dzień.

Od 1997 roku i decyzji Jana Pawła II – 2 lutego obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego, który ma stworzyć okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu.

W homilii bp Kamiński mówił w służbie osób poświęconych Bogu bardzo ważny jest przykład ich życia:

Jezus upodobnił się do nas, a my mamy obowiązek upodobniać się do Niego. Dlatego osoba konsekrowana jest znakiem podobieństwa do Jezusa. Tylko pytanie: czy to nas choć odrobinę kosztuje, żeby to było prawdziwe, żeby ludzie którzy mają z nami kontakt, żeby się tego domyślili.

Nawiązując do ewangelicznego wydarzenia – ofiarowania Jezusa w świątyni – przypomniał, że każdy człowiek powinien mieć potrzebę przychodzenia do świątyni z darem swojego życia:

W swojej codzienności powinniśmy mieć takie wewnętrzne przekonanie i ciąg do tego, aby zmierzać do świątyni. Rodzice idą do świątyni, aby oddać się w objęcia Boga – niosą ze sobą skarb, dar. Zawsze się niosło ze sobą dary, ale kiedy szli Maryja i Józef nieśli dar wyjątkowy – to, co mieli najcenniejsze – Pana Jezusa. To dla nas także wskazówka niebagatelna, nie można ofiarować Panu Bogu tego, co jest pośrednie, ani tego, co zbywa.

Po Mszy Świętej osoby konsekrowane spotkały się na agapie w podziemiach katedry.

fot. Karolina Błażejczyk