Diecezja Warszawsko-Praska » Pasterki 2023

Pasterki 2023

W noc Narodzenia Pańskiego biskupi odprawili Msze Święte w parafiach diecezji warszawsko-praskiej. Biskup Romuald Kamiński modlił się w parafii Matki Bożej Pompejańskiej w Warszawie, a biskup Jacek Grzybowski sprawował Eucharystię na stołecznym Gocławiu – w parafii Świętych Apostołów Jana i Pawła.

Biskup Kamiński postawił w homilii pytania do indywidualnej refleksji:

Czy w moim życiu, czy to tego dnia, czy przez ostatni miesiąc, czy przez całe życie, przyczyniłem się do większej chwały Bożej? Czy drugi człowiek, który idzie ze mną razem w tej pielgrzymce wiary, doznał z mojej strony umocnienia? Czy Bóg został uwielbiony przez moje życie i czy drugi człowiek doznał z mojej strony umocnienia, pomocy, tak jak to mówi święty Paweł w Liście do Galatów? Pamiętajcie – na tej drodze wiodącej do Królestwa Bożego zostaliście postawieni na drogach innych ludzi, więc bierzcie ich jarzmo na siebie. Pomagajcie na tyle, na ile możecie. To jest właśnie to królewskie zadanie – uwielbić Boga i pomóc bliźniemu, po to Jezus przyszedł na świat.

fot. Marcin Tafejko

Biskup Jacek Grzybowski w parafii Świętych Apostołów Jana i Pawła w Warszawie mówił w homilii, że Eucharystia jest nieskończonym uobecnieniem wcielenia Boga:

Poprzez wcielenie Boga mógł Pan ustanowić niewyczerpane, sięgające przez wszystkie pokolenia do końca świata, źródło zbawienia dla wszystkich ludzi, po wszystkie czasy – Eucharystię. Przecież my wierzymy, że właśnie w Sakramencie Ołtarza jest obecny Bóg wcielony. I my czekamy na Ciebie, Pana, a skoro przyjdziesz na głos kapłana, padniemy na twarz przed tobą, wierząc żeś jest pod osłoną chleba i wina.

fot. Marek Marchewka