Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » OTWOCK, Parafia św. Wincentego à Paulo

OTWOCK, Parafia św. Wincentego à Paulo

Mikołaja Kopernika 1, 05-400 Otwock

Niedziele i święta: 07:30, 09:30, 11:00 (z udziałem dzieci), 12:30, 18:00

Dni powszednie: 07:00, 08:00, 17:00 (w I piątek miesiąca), 17:30 (poza I piątkiem miesiąca), 18:00

Proboszcz: Ks. Sankowski Bogdan Piotr, od 27.11.2011
Wikariusze:
Ks. Domagała Michał Andrzej, od 26.08.2018
Ks. Włas Paweł, od 26.08.2021

Parafię erygował Abp Wincenty Chościak Popiel 1 czerwca 1911 roku z części parafii Karczew. Pierwotnie do parafii należały wille otwockie, wille świderskie, Rycice, Natalin i Teklin, a pierwszym proboszczem był Ks. Zygmunt Gajewicz.

Otwock cieszy się szczególnym mikroklimatem, na który składa się warstwa piasku przekraczająca 30 m grubości, zdrowa woda porównywana z górską i gęsto rosnące sosny. Dr Józef-Marian Geisler znając te walory założył tu w 1890 r. zakład kąpieli leczniczych, z którego powstało pierwsze w Polsce nizinne sanatorium przeciwgruźlicze. W 1916 r. osada otrzymała prawa miejskie. Przed I wojną na 2.500 mieszkańców przypadało 3.000 kuracjuszy, w 1938 r. relacja wyglądała następująco: 19.400-39.700, przy czym 3/4 ludności stanowili Żydzi.

Do dziś jeszcze Otwock jest miastem szpitali. Początki duszpasterstwa sięgają roku 1889 r., gdy w powstającym uzdrowisku Otwock zrodziła się inicjatywa budowy kaplicy. Teren pod ośrodek duszpasterski ofiarował p. Zygmunt Kurtz, właściciel Otwocka Wielkiego. 22 czerwca 1891 roku Ks. Feliks Pyżalski, proboszcz z Karczewa, poświęcił kamień węgielny pod murowaną kaplicę (8 × 5 sążni) wznoszoną według projektu arch. Władysława Marconiego mieszkającego w Otwocku. Kaplicę poświęcono 31 lipca 1892 roku jako filialną parafii Karczew, a następnie rozbudowano w 1902 r.

Obecny kościół zbudowano w latach 1930-1935 staraniem Ks. Ludwika Wolskiego według projektu Łukasza Wolskiego, starszego brata Ks. Proboszcza, projektanta bazyliki na ul. Kawęczyńskiej, kościoła Św. Stanisława Kostki w Warszawie-Żoliborzu i drewnianej kaplicy w Laskach. Kamień węgielny pobłogosławił Bp Stanisław Gall 7 grudnia 1930 r, on także poświęcił nowy kościół 20 października 1935 roku. Po wojnie zniszczoną fasadę i wieżę odbudowano według projektu Edgara Norwetha. Uroczystej konsekracji świątyni dokonał Kard. Stefan Wyszyński w 1965 r.

8150

Otwock: Michała Andriollego (do Hożej), Armii Krajowej (do Hożej), Bartosza, Bazarowa, Boczna, Borowa, Ceglana, Chłodna, Fryderyka Chopina, Cisowa, Hipolita Cybulskiego (od Konopnickiej), Władysława Czaplickiego, Kazimierza Dłuskiego, Feliksów, dr. Józefa Geislera, Gliniecka, Samuela Goldflama, Górna (do wysokości Wiosennej), Górna-Zaułek, K. Hoffmanowej, Hoża (oprócz nieparzystych od Karczewskiej do Andriollego), Inwalidów Wojennych, Jagiellońska, Jałowcowa, Jana Pawła II (po wschodniej stronie torów od górki), Japońska, Karczewska (nieparzyste do Hożej, parzyste do Zygmunta), Jana Kilińskiego (do Piłsudskiego), Klonowa, Jana Kochanowskiego (oprócz numerów 10), Hugona Kołłątaja (do wysokości Wiosennej), ks. Stanisława Konarskiego, Marii Konopnickiej (nieparzyste do Piłsudskiego), Mikołaja Kopernika, Kościelna, Tadeusza Kościuszki, Kupiecka, Joachima Lelewela, Leśna, Ludna, prof. Stefana Kazimierza Malawskiego, Stanisława Moniuszki, Mysia, Napoleońska, Niepodległości, Antoniego Obarskiego, Odyniecka, Orla, Pałacowa, Piastowa, Józefa Piłsudskiego (bloki 25, 25a), Emilii Plater (do przesieki), Pod Zegarem, Podmiejska, Polna, Powstańców Warszawy, Przechodnia, Przeskok, dr. Władysława Przygody (do przesieki), Racławicka, Radosna, Władysława Stanisława Reymonta (od górki do Piłsudskiego), Rzemieślnicza, Samorządowa, Sierpińskiego, Składowa, Skwer Pamięci Żydów Otwockich, Juliusza Słowackiego (do przesieki), Smolna, Sosnowa, Stanisława Staszica, Szpitalna, Świderska (do Szkolnej), Świerkowa, Warszawska (do Żeromskiego), Wawerska (do Szkolnej), Wesoła, Widok, Wierchowa, Willowa, Wiśniowa, Władysława Wrońskiego, Stefana Żeromskiego (bez parzystych od Warszawskiej do Konopnickiej)

Domy zakonne:

Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek,
?️ Otwock, ul. Geislera 18, ? 22 778 25 5322 779 36 81

Zgromadzenie Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia (Orionistki),
?️ Otwock, ul. Szkolna 23, ? 22 779 71 29

Zgromadzenie Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia (Orionistki),
?️ Otwock, ul. Słowackiego 17a (Dom „Nazaret” dla Samotnych Kobiet i Matek z Dziećmi),
? 22 779 58 30

Zgromadzenie Sióstr Pocieszycielek Najświętszego Serca Jezusowego,