Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Nabożeństwo Słowo Bożego 2022

Nabożeństwo Słowo Bożego 2022

W ramach trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w piątym dniu oktawy modlono się w Bazylice Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Nabożeństwu Słowa Bożego przewodniczył Ordynariusz Warszawsko-Praski bp Romuald Kamiński.

Na wstępie głos zabrał ks. Sławomir Kielczyk – referent ds. jedności chrześcijan, który odwołując się do tegorocznego hasła Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon (Mt 2,2), powiedział, że gwiazdą oświetlającą nam dzisiejsze czasy musi być Chrystus:

Bardziej niż kiedykolwiek, w tych czasach, potrzebujemy światła, które świeci w ciemności. Gwiazda, którą zobaczyli na wschodzie prowadziła ich aż zatrzymała się nad miejsce, gdzie było dziecko. Na widok gwiazdy ucieszyli się ogromnie. Jak dzieci jednego Boga razem chcemy iść za gwiazdą, aby spotkać Chrystusa, aby oświetlał nasze życie. A iść do Chrystusa to również zbliżyć się do siebie. Dlatego spotykamy się na modlitwie w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, w Bazylice Katedralnej Warszawsko-Praskiej i prosimy Chrystusa, aby nam błogosławił i był dla nas tym Światłem i nas prowadził.

O wartości modlitwy o jedność mówił bp Romuald Kamiński:

Nieraz nie mamy mocnego argumentu, dlaczego tak ważna jest ta modlitwa. Pomyślmy – poza chrześcijanami świat zamieszkuje ogromna rzesza ludzi, którzy nie poznali jeszcze Pana Jezusa, a my chrześcijanie zostaliśmy do tego powołani, by nieść Ewangelię na krańce ziemi, ale musimy być wiarygodni. Zapytają nas i to jest pewne – między sobą jesteście jednością, aby mieć przekaz niezwykły. Dlatego zanim wyruszymy na ścieżki ewangelizacyjne zadbajmy o to, byśmy byli wiarygodni.

Kazanie wygłosił bp Andrzej Malicki, przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej, Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce. Podkreślił, że chrześcijaninem każdy człowiek staje się na indywidualnej drodze poszukiwania Chrystusa:

Istnieje duże niebezpieczeństwo, prawdopodobieństwo, że żyjąc w kraju chrześcijańskim, nawet w rodzinie praktykującej, sam możesz się rozminąć z Chrystusem. W każdym sercu musi być to gorące pragnienie odnalezienia drogi do Boga, bo chrześcijaninem trzeba się stać, nie można się nim urodzić. Jeremiasz powiada „Gdy zaś będziecie Mnie szukać, znajdziecie, gdy będziecie Mnie szukać z całego serca”.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan potrwa do 27 stycznia.

fot. Karolina Błażejczyk

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży