Diecezja Warszawsko-Praska » Zakończenie roku formacyjnego Duszpasterstwa Rodzin

Zakończenie roku formacyjnego Duszpasterstwa Rodzin

Msza Święta w Katedrze Warszawsko-Praskiej zakończyła rok formacyjny i duszpasterski Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej.

9 czerwca Eucharystię sprawował dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin ks. Robert Wielądek. W homilii, odwołując się do nauczania Papieża Franciszka zwrócił uwagę na fakt, że rodzina jest elementarną częścią wspólnoty Kościoła:

Mała rodzina, z której się wywodzimy – ona się rozrasta, poszerza, dlatego Kościół ma oblicze rodziny. Nam się może nieraz wydawać, jaki taka pojedyncza rodzina może mieć wpływ na życie tego świata, a Papież mówi – ta twoja mała rodzina jest jak źródło, z którego Kościół może się napić. Od jednej rodziny naprawdę wiele może zależeć. Gdy myślimy o pięknych rodzinach, które kształtowały piękne jednostki, myślimy o rodzinie Wojtyłów, Wyszyńskich i widzimy jak doświadczenie życia rodzinnego emanuje.

Duszpasterz przypomniał też, jak istotną rolę odgrywa świadectwo, które dajemy życiem rodzinnym w codzienności:

Może się nam wydawać, że taka moja szara codzienność, zwyczajność jest mało istotna, mało ważna. Nie! Od tego jak nasza codzienność wygląda w naszych domach bardzo często zależy oblicze tego świata. Mamy żyć i tak oddziaływać, aby inni patrzyli na nas, na nasze rodziny i by w nich rodziło się pragnienie założenia rodziny. Papież powiedział – rodzina rodzi rodzinę. W małej rodzinie, gdzie jest mama, tata, dzieci, tam się rodzą wzorce wszystkich zachowań. To właśnie tam rodzą się nowi ojcowie, nowe matki i nowi księża – w rodzinach.

fot. Karolina Błażejczyk