Diecezja Warszawsko-Praska » XXXII Światowy Dzień Chorego. Msza Święta w Bazylice św. Krzyża

XXXII Światowy Dzień Chorego. Msza Święta w Bazylice św. Krzyża

11 lutego w XXXII Światowy Dzień Chorego biskup Romuald Kamiński sprawował Mszę Świętą w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie z udziałem przedstawicieli katolickich stowarzyszeń medycznych w 30. rocznicę ich powstania.

W homilii biskup warszawsko-praski, przywołując ewangeliczną przypowieść, mówił, że Ci, którzy troszczą się dziś o potrzebujących wokół, są jak miłosierny Samarytanin:

niezwykłe piękno tych osób, które pokonały zniewalające siły osiągania sukcesów ponad miarę i umieją zatroszczyć się o dobre relacje z chorym, a także pomóc zbudować te dobre relacje chorego zarówno z Bogiem, rodziną, przyjaciółmi, służbą zdrowia, z otoczeniem, ale także z samym sobą. Czym wyróżnia się taka osoba? Co jest w niej wartościowe, wyjątkowe? Żeby to lepiej zrozumieć, trzeba sięgnąć do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie.

Biskup Kamiński mówił także, że chorujemy jako społeczeństwo, a przyczyną jest brak dobrych relacji pomiędzy poszczególnymi ludźmi:

Dzisiaj konieczne jest większe zainteresowanie stanem naszej duszy nie tylko w wymiarze osobistym, ale szczególnie jeśli chodzi o ducha całego naszego społeczeństwa. Jako wspólnota niedomagamy, można powiedzieć – chorujemy duchowo. Jedną z przyczyn takiego stanu jest brak dobrych relacji pomiędzy poszczególnymi ludźmi i między całymi grupami społecznymi. Doświadczamy tego mocno. Wcześniej rozważaliśmy, jak zbawienne dla osoby chorej są dobre relacje z rodziną, przyjaciółmi, służbą zdrowia. Tak przez podobieństwo zauważamy, ile zyskali byśmy, gdyby polepszył się stan duchowy wielkiej wspólnoty naszego społeczeństwa.

„Nie jest dobrze, by człowiek był sam”. Leczyć chorego poprzez leczenie relacji – to hasło tegorocznego XXXII Światowego Dnia Chorego.

PEŁNA HOMILIA:

fot. Karolina Błażejczyk