Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Wspomnienie św. Floriana w Konkatedrze na Kamionku

Wspomnienie św. Floriana w Konkatedrze na Kamionku

4 maja – we wspomnienie św. Floriana – patrona strażaków i współpatrona diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński sprawował uroczystą Mszę Świętą w Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku.

W świątyni zgromadzili się liczni przedstawiciele profesji, którym patronuje św. Florian. Na początku Pasterz diecezji warszawsko-praskiej powitał wszystkich zgromadzonych, w szczególny sposób wyróżniając tych, którzy w najbliższych dniach zostaną promowani do stopnia oficerskiego.

To jest nadzieja – młode pokolenie. Oni są pełni dobrych myśli, pełni zapału, ideałów. Takich nam potrzeba. Więc dzisiaj modlimy się o pomyślność dla nich. Prawdą jest, że ich pomyślność ma swoje korzenie w wielkim staraniu starszych

Biskup Kamiński przypomniał w homilii, że każdy człowiek niesie w swoim życiu odpowiedzialność za innych:

My całą naszą przestrzeń, na różny sposób, mamy wypełnioną odpowiedzialnością  za kogoś innego. To, co dzisiaj powinniśmy zapamiętać, zabrać ze sobą, to jest właśnie to piękno odpowiedzialności. Specjalnie nie używam pojęcia, które by oznaczało wielki ciężar. Trzeba to rozumieć w kategorii przywileju – Bóg nam zaufał i naszej pieczy powierza innych, jak dzieci – ojcu, matce, jak uczniów – nauczycielom.

Każdy z nas jest odpowiedzialny za ludzi wokół siebie, dlatego musimy pamiętać, jak wielki wpływ mamy na bliźnich obok nas:

Każdy przewodnik jest ważny. Zdajemy sobie sprawę na drodze życia, jak bardzo powinniśmy być wdzięczni tym wszystkim, którzy nam pomagają na co dzień. Trzeba pamiętać, że nie ma takiego kawałka, nawet najmniejszego w naszym życiu, że możemy powiedzieć – jestem wystarczalny sam sobie – to jest niemożliwe. Zawsze na naszej drodze stoi bardzo wiele osób, które nam pomagają, o zdecydowanej większości tych, których Pan stawia na naszej drodze nigdy się nie dowiemy, a oni mają ogromnie ważny wpływ na nasze życie.

Szczególną odpowiedzialność niosą w swej posłudze strażacy, kominiarze i za wszelkie dobro przez nich czynione, dziękował na zakończenie Ordynariusz warszawsko-praski.

To, co powinniśmy czynić, to kształtować od samego początku takie postawy, takie wartości, aby człowiek odnalazł Boga, ale także w tym spojrzeniu Boga, w tym świetle znalazł się drugi człowiek, który też jest dzieckiem Bożym i naszym bratem. Właściwie po to przychodzimy, żeby przypomnieć to sobie, aby się umocnić, a potrzebujemy tej mocy, bo zadania na co dzień są ogromne. I nie jest żadną tajemnicą, że to samo przeżywacie, że pragniecie być kimś dobrym i niech to pragnienie umacnia się. Takich ludzi, którzy pragną być dobrymi potrzebuje każda wspólnota. Niech św. Florian wspomaga nas w codziennym bojowaniu i kształtowaniu naszego wnętrza, naszych serc, umysłów, obyczajów.

Kończę serdecznym podziękowaniem za to wszystko co czynią strażacy, kominiarze, wszystkie inne sąsiednie powołania, nad którymi pieczę ma św. Florian. Niech we wszystkim będzie Bóg uwielbiony.

Święty Florian jest patronem zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników i koksowników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy. Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele Katolickim obchodzone jest 4 maja. 

fot. Karolina Błażejczyk

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży