Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 2021

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 2021

W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ulicami Pragi Północ przeszła procesja eucharystyczna. Liturgii, która rozpoczęła się od Eucharystii w o godzinie 10 w katedrze św. Floriana, przewodniczył Biskup Warszawsko-Praskie Romuald Kamiński, koncelebrował proboszcz katedry ksiądz Piotr Stępniewski.

W wygłoszonej na zakończenie procesji homilii pasterz diecezji warszawsko-praskiej dziękował uczestnikom procesji za wspólną modlitwę:

Na samym początku chciałbym Wam naprawdę z serca podziękować za tę atmosferę, która towarzyszyła naszej procesji. Była to prawdziwie wielka i piękna modlitwa. Myślę, że bardzo się stęskniliśmy, i za takim spotkaniem, i za taką atmosferą. Czujemy, że było to szczególnie nam potrzebne, żeby są wszystkich umocnić.

– Chcemy dziś czcić obecność Boga pośród nas – kontynuował.

Sześćdziesiąt dni po uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego przychodzi nam czcić ten szczególny przymiot obecności Boga pośród nas. Chociaż w Wielki Czwartek również skłanialiśmy nasze głowy i umysły ku rozważaniu obecności Jezusa w Eucharystii, ale przecież na to przeżywanie Wielkiego Czwartku zaraz nakładał się Wielki Piątek i Wielka Sobota, więc nie mogliśmy zostać w tej pełnej radości. A dziś chcemy to czynić!

– Po opuszczeniu progów kościoła budujmy między sobą Królestwo Boże – zaapelował biskup Romuald Kamiński.

Kiedy opuścimy progi świątyni, to wychodzimy, aby sprawować, powiedziałbym, inną liturgię. Ta, obwarowana pewnymi przepisami liturgicznymi, ona się skończy. Tak jak skończyła się dzisiaj, za chwilę, ale my wychodzimy i wchodzimy w przestrzeń naszego życia codziennego, żebyśmy mogli podjąć te zadania związane z budowaniem Królestwa Bożego, a jak powiedziałby kardynał Wyszyński, na beatyfikację którego czekamy z utęsknieniem, wychodzicie, aby budować cywilizację miłości. Wszystko to jest zakorzenione, związane, z Eucharystią. Niech zatem to dzisiejsze nasze przeżycie będzie z jednej strony takim radosnym, dziecięcym uwielbieniem Pana Jezusa za jego obecność wśród nas. Jednocześnie, żebyśmy byli świadomi, i tego się uczyli, tak jak uczniowie z Emaus – spotkanie na Eucharystii zupełnie odwróciło ich życie. To znaczy odwróciło ich drogi – odnaleźli sens, radość, moc i swoje posłannictwo.

 

 
 

Dekoracje ołtarzy przygotowali: Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II, strażacy, Siostry Loretanki oraz parafianie z Katedry. Procesja przeszła ulicami: osiedlową wzdłuż Alei „Solidarności”, Jagiellońską, bł. ks. Kłopotowskiego oraz Sierakowskiego.

Uroczystość uświetnił Chór Katedry Warszawsko-Praskiej – Musica Sacra pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego. Po raz jedenasty dywan kwiatowy wzdłuż ławek w Katedrze ułożyli uczniowie i ich rodzice ze szkoły „Strumienie” z Józefowa.

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży