Diecezja Warszawsko-Praska » Święcenia diakonatu 2023

Święcenia diakonatu 2023

O pięciu diakonów wzbogaciła się diecezja warszawsko-praska. Alumni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej przyjęli święcenia w sobotę 20 maja z rąk bpa Jacka Grzybowskiego.

Msza Święta sprawowana była w Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej. Nowymi diakonami zostali:

• Artur Frej z parafii św. Marii Magdaleny w Warszawie,
  • Radosław Wojciech Janowski z parafii Miłosierdzia Bożego w Otwocku-Ługach,
  • Mikołaj Franciszek Lipski z parafii Zwiastowania Pańskiego w Warszawie (Archidiecezja Warszawska),
  • Jan Jakub Podczaski z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce,
  • Wojciech Wielądek z parafii św. Andrzeja Boboli w Rajszewie.

W homilii biskup Jacek Grzybowski mówił o konieczności odczytywania znaków czasu, by głosić Słowo Boże w świecie:

Przykazanie miłości jest oczywistym znakiem rozpoznawczym uczniów Jezusa. Wszyscy chrześcijanie powinni być bardzo uważni w rozpoznawaniu znaków czasu. Aby właściwie w każdym pokoleniu, na nowo wypełniać to właśnie przykazanie. Ten znak czasu dzisiaj to przestrzeń i środowisko w którym żyjemy. Nie można od niej uciekać, ani od niej abstrahować.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej dodał, że apostolstwo wymaga dzisiaj znalezienia nowych i odważnych środków:

Trzeba wykazać się bystrością i roztropnością. Trzeba umieć podbiec, porozmawiać, zaczepić, powiedzieć coś, co może stać się przyczyną do debaty na temat Boga, religii, moralności. Trzeba być do tego przygotowanym. Nie można czekać aż ktoś przyjdzie, trzeba być gotowym stać na pustej drodze, aby wykorzystać okazję do spotkania z nieznanym.

Diakoni mogą udzielać Komunii Świętej i sakramentu Chrztu Świętego oraz asystować przy zawieraniu małżeństwa, przewodniczyć liturgii pogrzebu czy głosić kazania. Przez najbliższy rok odbędą praktyki w parafiach Diecezji Warszawsko-Praskiej.

fot. Karolina Błażejczyk