Diecezja Warszawsko-Praska » Środa Popielcowa 2024

Środa Popielcowa 2024

Środą Popielcową rozpoczynamy 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Mszy Świętej w Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku przewodniczył bp Jacek Grzybowski.

Biskup pomocniczy warszawsko-praski nawiązał w homilii do słów Ewangelii, o tym, że każdy czyn człowieka jest widziany przez Boga:

Jeżeli czynicie coś dobrego, to pamiętajcie, że Bóg to widzi. Nawet jeśli człowiek by tego nie widział, nie docenił i tym wzgardził. Bóg to widzi. Ale Bóg widzi także wszelką nieprawość i zło […], nawet to najbardziej ukryte.

Biskup Grzybowski mówił także o obrzędzie posypania głów popiołem. Gest ten jest przypomnieniem, że ziemskie życie nie jest dla człowieka celem:

Prawdziwa nagroda jest dopiero tam i obrzęd posypania głów popiołem ma nam przypomnieć naszą doczesną kondycję, ludzką słabość, naszą śmiertelność, po to, abyśmy zrozumieli, że wszyscy, jak mówi święty Augustyn, jesteśmy pielgrzymami, wszyscy jesteśmy w drodze, przechodzimy tylko przez ziemię.

PEŁNA HOMILIA:

fot. Karolina Błażejczyk

Biskup Romuald Kamiński odprawił Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem w parafii Świętej Trójcy w Niegowie o godz. 17:00 i 19:00.

fot. Anna Kudelska