Diecezja Warszawsko-Praska » Śp. ks. prał. Robert Gut

Śp. ks. prał. Robert Gut

Kuria Biskupia Warszawsko-Praska zawiadamia:

W środę, 29 listopada 2023 roku,
śmiercią tragiczną w Sierra Leone
w wieku 42 lat,
w 17. roku kapłaństwa

zginął

ś. † p.
ks. prał. Robert Gut

kapłan misjonarz diecezji warszawsko-praskiej
wikariusz parafii św. Augustyna w Kambii (diec. Makeni, Sierra Leone)

Ksiądz Robert Gut urodził się 8 kwietnia 1981 roku w Wołominie. Pochodził z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie.

Święcenia kapłańskie przyjął z rąk arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia 02 czerwca 2007 roku. Jako wikariusz pracował w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce (2007-2012). We wrześniu 2012 roku rozpoczął w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie przygotowanie do pracy w Sierra Leone, w Afryce. W marcu 2013 roku rozpoczął posługę jako wikariusz parafii św. Augustyna w Kambii – miejscowości należącej do diecezji Makeni w Sierra Leone, w Afryce Zachodniej. Przez 10 lat ksiądz Robert pracował tam z ogromnym zaangażowaniem na rzecz miejscowej społeczności – parafia poza swoim centrum obejmuje 4 kaplice, kilkanaście szkół; jej ludność zmaga się z dojmującą biedą.

Jako wyraz uznania za nieznużoną pracę, oddanie swoim misyjnym zadaniom ksiądz biskup Romuald Kamiński uhonorował śp. ks. Roberta przywilejem rokiety i mantoletu (22.12.2018), a następnie powołał jako kanonika honorowego w skład Kapituły Konkatedralnej (23.12.2021).

Ksiądz Robert zginął tragicznie w wypadku drogowym.

Msza Święta pogrzebowa zostanie odprawiona w parafii katedralnej
św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika,
w poniedziałek 18 grudnia 2023 roku o godz. 12:00.
Po Mszy Świętej ciało Księdza Roberta zostanie przewiezione
na Cmentarz parafialny w Kobyłce i złożone w grobie rodzinnym.

Dobry Jezu, okaż Księdzu Robertowi swoje miłosierdzie!