Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Poświęcenie kamiennych stacji drogi krzyżowej w Sanktuarium w Loretto

Poświęcenie kamiennych stacji drogi krzyżowej w Sanktuarium w Loretto

15 marca 2024 r. w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto bp Romuald Kamiński poświęcił czternaście stacji nowej drogi krzyżowej.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 18.00 Mszą Świętą. Biskup Kamiński w homilii podkreślał, aby rozważając kolejne stacje drogi krzyżowej, w poszczególnych postaciach oraz wydarzeniach odnajdywać siebie:

Na tej drodze „są tacy, którzy nic nie zrozumieli i są tacy, którzy wychodzą zwycięsko. Do tych pierwszych, którzy nic nie zrozumieli, zapewne należą ci, którzy skazali Pana Jezusa na śmierć, włożyli na Jego barki krzyż i kazali dźwigać na miejsce ukrzyżowania. Ale zjawia się jako pierwsza Osoba, jakby z innego świata Najwierniejszy Uczeń Boży, Matka Najświętsza, która dużo wcześniej zrozumiała wielkie sprawy Boże

Dalej Ksiądz Biskup zachęcał

I także nie zapomnijmy o tych wszystkich, którzy idą z nami drogą krzyżową. (…) Niech każdy z nas poczuje się w tej wielkiej wspólnocie odpowiedzialny za swojego brata, za swoją siostrę.

Po Eucharystii miało miejsce poświęcenie stacji i sprawowane było nabożeństwo drogi krzyżowej. Rozważania napisała s. Rafaela Dobrut CSL na podstawie pism bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. Tego wieczoru na wspólnej modlitwie byli obecni liczni pielgrzymi, członkowie Rodziny Loretańskiej oraz pani Regina Katner, która ufundowała kościół razem ze śp. panem Andrzejem Jaczewskim. To nimi Opatrzność Boża posłużyła się, aby w 2013 r. gdy rozpoczęła się budowa świątyni, dedykowanej Matce Bożej Loretańskiej. Stacje Drogi krzyżowej wykonał artysta, rzeźbiarz Paweł Pietrusiński. Kamienne realizacje ukazujące mękę Jezusa Chrystusa umieszczone zostały w ramach wykonanych z polskiego marmuru bolechowickiego nawiązujących do stylu romańskiego, w kształcie zwanym koniczyną. Sceny są przedstawione w sposób klasyczny, z pełnymi postaciami. Scenografia Drogi krzyżowej jest jedyna i niepowtarzalna, została wykonana ręcznie w piaskowcu opoczyńskim, naturalnej skale, wydobywanej w naszej Ojczyźnie. Charakteryzuje się ona nie tylko estetyką, ale wyjątkową trwałością. Ofiarodawcami Drogi krzyżowej są pielgrzymi – czciciele Matki Bożej Loretańskiej.

s. Wioletta Aneta Ostrowska

fot. Rafał Jakubowski

17 marca w Loretto o godz. 17.00 miała miejsce Muzyczna Droga krzyżowa z bł. Ignacym Kłopotowskim. To zestawienie głębi ducha bł. Ignacego i jego miłości do Chrystusa z piękną muzyką Mariusza Kozickiego i w wykonaniu Zespołu El Camino.

fot. Rafał Jakubowski

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży