Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Odpust w Sanktuarium MB Loretańskiej w Loretto

Odpust w Sanktuarium MB Loretańskiej w Loretto

Co roku w pierwszą niedzielę po uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, czyli po 8 września, w Loretto świętowany jest odpust. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył bp Artur Miziński – Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. Do Sanktuarium przybyli liczni pielgrzymi, niektórzy w pielgrzymkach pieszych.

Biskup Artur Miziński w homilii przypomniał o stałej obecności Boga w świecie. Zaznaczył, że to ludzie często starają się nie dostrzegać Bożej opieki:

Spójrzmy na współczesny świat – czyż nie żyjemy tak, jakby Boga nie było? Układamy sobie życie według naszych projektów, często nie uwzględniając Bożego zamysłu, a nawet celu naszego istnienia, zatracając nasze człowieczeństwo. Trzeba powrócić do Boga, aby człowiek na nowo mógł być człowiekiem z Bogiem, wtedy nawet w chwilach trudnych, kryzysu, nie zabraknie nam nadziei. Wcielenie Bożego Syna daje nam pewność, że nie jesteśmy i nigdy nie będziemy sami. Bóg wszedł w nasze człowieczeństwo i nam towarzyszy. Jest Emmanuelem, Bogiem z nami i Bogiem dla nas.

Sekretarz Generalny KEP wspomniał, że czas pielgrzymki może być okazją do odkrywania na nowo Słowa Bożego:

W Loretto, jak mówił święty Jan Paweł II, rozważamy i odkrywamy na nowo narodziny Chrystusa, Słowa Bożego i Jego ziemskie życie – pokorne i ukryte dla nas i z nami. W Loretto tajemnicza rzeczywistość Bożego Narodzenia i Świętej Rodziny staje się w pewnym sensie dotykalna. staje się doświadczeniem osobistym, wzruszającym i przemieniającym. Oby dla nas stała się takim doświadczeniem ta dzisiejsza modlitwa, pielgrzymka.

W ramach uroczystości odpustowych konferencję wygłosił o. Marcin Ciechanowski OSPPE

Jesteśmy rozbici, jak dzban, który się potłukł i woła do właściciela: Boże, Ty mnie podnieś, posklejaj. I właściciel podchodzi do dzbana i podnosi go za ucho, choć mnóstwo skorup leży na ziemi, bo wiara rodzi się z tego, co się słyszy. Nasz Bóg przyszedł do tego świata i wziął nas takich rozbitych, żeby nas posklejać. Sam Sobie poranił ręce na krzyżu – żeby Cię tylko posklejać, bo taki jest Bóg, tak nas kocha.

– mówił duchowny

Modlitewne spotkanie uświetnił koncert orkiestry Victoria i Wspólnoty Oblubienicy Ducha Świętego. 

fot. Marcin Tafejko

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży