Diecezja Warszawsko-Praska » Niedziela Chrztu Pańskiego, patronalne święto Ruchu Światło-Życie

Niedziela Chrztu Pańskiego, patronalne święto Ruchu Światło-Życie

Ruch Światło-Życie swoje święto patronalne obchodzi w Niedzielę Chrztu Pańskiego. W tym dniu członkowie dziecięcych, młodzieżowych i rodzinnych oaz diecezji warszawsko-praskiej spotkali się na Diecezjalnym Dniu Wspólnoty w Katedrze Warszawsko-Praskiej.

Mszy Świętej o godz. 15:00 przewodniczył bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski. Homilię rozpoczął od przypomnienia łączności poszczególnych epifanii, które przeżywamy w kolejnych dniach roku liturgicznego:

Dziś kończy się liturgicznie Okres Bożego Narodzenia, jutro w liturgii mamy już okres zwykły. Wspominamy Chrzest Pański jako ostatnią epifanię. Pierwszą przeżywaliśmy w noc Narodzenia Pańskiego z 24 na 25 grudnia, drugą kilka dni temu w uroczystość właśnie tak nazwaną – epifanią, czyli Objawieniem Pańskim, trzecia jest dzisiaj. W liturgicznych tekstach, jeśli ktoś odmawia brewiarz w okresie wielkanocnym, wie, że pojawia się w antyfonach czwarta epifania, ale ona jest wspomniana tylko w liturgicznej modlitwie Kościoła i jest to cud w Kanie Galilejskiej.

Wszystkie te odsłonięcia, ukazania się, objawienia się, bo to znaczy to greckie słowo – epifania – mają nam uświadomić, że Pismo Święte wyraźnie mówi, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym. Dziecko narodzone w Betlejem spełnia proroctwa mesjańskie, trzech królowie przynoszą dary – złoto dla króla, kadzidło dla Boga, mirrę dla Mesjasza, który umrze za zbawienie świata, a w chrzcie w Jordanie mamy ukazanie całej Trójcy Świętej. Oto wszedł do Jordanu i kiedy Jan Go ochrzcił, ukazała się gołębica, a głos z Nieba powiedział „To jest mój Syn umiłowany”.

Ruch Światło-Życie, jako wspólnota deuterokatechumenalna ma w swojej formacji za zadanie ponowne odkrycie znaczenia chrztu i odnowienie go poprzez świadome przyjęcie wiary. Odwołując się do tekstów Pisma Świętego bp Jacek Grzybowski powiedział, że zdrowa pobożność oparta jest na cnotach rozumu:

Właściwa, zdrowa pobożność ma być zbudowana na cnotach rozumu i wydaje mi się, że dzisiaj trzeba to przypominać szczególnie.

Kiedy wszyscy powszechnie doświadczamy ucieczki ludzkości z krainy rozumu, i to w zastraszającym tempie, w Ruchu Światło-Życie ten element rozumności, roztropności, trzeźwości i zdrowego myślenia jest bardzo mocno wyznaczany przez formację. Jest to bowiem najdłużej trwający i nieustannie aktywny etap w Ruchu Światło-Życie.

Zwrócił się także do członków Ruchu Światło-Życie z apelem o aktywne uczestnictwo w synodzie o Synodalności:

Wydaje mi się, że „oazowicze” powinni być pierwsi w awangardzie synodu. Ponieważ synodalność jest czymś czym ten ruch żyje od wielu lat. Ciągłe debaty, dyskusje, spotkania w kręgach, grupy dzielenia, organizowanie różnych rzeczy – to jest synodalność. Bo ja słucham Ciebie, a Ty słuchasz mnie.

Pełna homilia:

Po Mszy Świętej odbyło się krótkie spotkanie opłatkowe ze śpiewem kolęd.

fot. Karolina Błażejczyk