Diecezja Warszawsko-Praska » Msza Święta Krzyżma 2024

Msza Święta Krzyżma 2024

W Wielki Czwartek przed południem, w Katedrze Warszawsko-Praskiej, na wspólnej modlitwie zgromadziło się ponad 350 prezbiterów z terenu całej diecezji. Podczas Mszy Krzyżma, we wspólnocie, odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Liturgii przewodniczył biskup Romuald Kamiński.

W homilii pasterz diecezji warszawsko-praskiej w odwołaniu do Ewangelii Wielkiego Wtorku mówił o nocy, która roztacza się wokół każdego człowieka żyjącego w świecie:

Zbyt dużo jest w świecie owej nocy, cokolwiek pod tym słowem chcemy zrozumieć. Wszyscy, którzy staramy się chodzić przy sprawach Bożych, nie tylko kapłani, ale każdy z tu obecnych, mógłby dać piękne świadectwo o tym, jak Pan posyła go do budowy Królestwa Bożego, do tworzenia cywilizacji miłości. Wszyscy jednocześnie dacie świadectwo, że tych przestrzeni, które by można nazwać nocą, jest zbyt wiele,
dlatego akuratne są te słowa, że zbyt mało jeszcze robimy. Nie bójmy się, to nie jest ponad nasze siły.

Biskup Kamiński zwrócił się do księży z przypomnieniem, że kapłan jest powołany do duchowego ojcostwa i służby, opartych na sile pochodzącej od Boga:

Możemy sobie dzisiaj wyrzucić, że jest wiele w nas, w naszych sercach, niepotrzebnego lęku. Rodzi się w naszych wnętrzach dlatego, że bierzemy to na siebie, próbujemy mocować się z rzeczywistością sami. Tymczasem trzeba rozumieć i uwierzyć słowom Pana Jezusa, że w owej godzinie nie wy będziecie decydować, tylko Duch Ojca Mojego. Zaufajmy zatem w pełni Jezusowi. On potrzebuje, abyśmy w naszym powołaniu, byli jak ojcowie. Wiele razy przy powołaniu kapłańskim mówiliśmy o ojcostwie i trzeba mieć świadomość, że kapłan ma być ojcem dla wszystkich powierzonych jego opiece pasterskiej. To nie jest proste ojcostwo – dobrze zrozumiane wymaga od nas dojrzałości. Prawdziwej duchowej dojrzałości i służebności.

Podczas Eucharystii odbył się obrzęd konsekracji krzyżma świętego i pobłogosławienia olejów. Liturgii towarzyszył śpiew Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego oraz chóru kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. Po Mszy Świętej kapłani zebrali się w podziemiach katedry na braterskim spotkaniu i posiłku.

fot. Karolina Błażejczyk