Diecezja Warszawsko-Praska » Msza św. w intencji zmarłych strażaków oraz w intencji Ojczyzny

Msza św. w intencji zmarłych strażaków oraz w intencji Ojczyzny

W Katedrze Warszawsko-Praskiej biskup Romuald Kamiński sprawował Mszę Świętą w intencji poległych i zmarłych strażaków oraz w intencji Ojczyzny w związku ze zbliżającą się 103. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Biskup Warszawsko-Praski zwrócił uwagę, że pamięć historyczna to nie tylko wspominanie tego co piękne i dobre, ale także zachowanie pamięci o błędach i wyciąganie z nich nauki na przyszłość.

Koniecznie jest dla dobra przyszłych pokoleń, ale i dla nas samych pamiętać, że ktoś brał udział w zniszczeniu tego, co utraciliśmy – wolności, Ojczyzny, majątku, ludzi. Mało pamiętamy, że trzeba dać przestrogę, upomnieć i też jasno powiedzieć, że tak być nie może. Historia musi być naszą prawdziwą nauczycielką. […]

Nie przywołujemy na pamięć tych niedobrych zachowań, a one powinny być mocno wpisane w nasze rozpamiętywanie, aby następni nie popełniali tych szkaradnych błędów przyczyniając się do tego, że naród traci godność, wolność, ziemię, obywateli, tych najlepszych zazwyczaj.

Biskup Kamiński dodał, że Ojczyzna jest jak drzewo, które wzrasta zasilane przez bardzo rozbudowany system korzeni.

Jest wiele korzeni tego samego wzrastającego drzewa, które utożsamia potęgę Ojczyzny, ale żeby ona żyła i miała się dobrze, żeby obywatele rozumieli ten stan i byli odpowiedzialni, to z wielu tych korzeni musi być ona zasilana – przez zbrojne ramię, przez ludzi mądrych i tych którzy podejmują w Jej intencji modlitwę i cierpienie, jak i tych, którzy zasiadają przy uczonych księgach.

Na koniec Eucharystii złożono wieńce pod tablicą upamiętniająca strażaków poległych w walce o wolności i niepodległość Polski oraz tych, którzy zginęli w akcjach ratowniczych służąc Bogu i ludziom.