Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Liturgia Męki Pańskiej 2024

Liturgia Męki Pańskiej 2024

W Wielki Piątek w całym Kościele nie sprawuje się Mszy Świętej. Uroczysty i żałobny charakter tego dnia wyraża liturgia Męki Pańskiej.

W katedrze warszawsko-praskiej liturgii przewodniczył biskup Romuald Kamiński, który w homilii mówił, że krzyż, choć nierozerwalnie złączony z cierpieniem, pozwala również na wyzbycie się pychy:

Święty Paweł prawie we wszystkich swoich pismach powraca ciągle do tego, że Krzyż Chrystusa jest naszym największym dobrodziejstwem. Wszystko to, co się z krzyżem łączy – upokorzenie, umniejszanie, cierpienie, odrzucenie, swoiste bestialstwo, taką drogę i takie wartości wskazał Pan Jezus. Pozwolił się przebić przez tę wielką, czarną chmurę, która zaległa nad dziejami ludzkości poprzez grzech pierworodny, poprzez oddalenie się, poprzez pychę. Nie bójmy się, jeśli nie gloryfikują nas na co dzień – z taką pokorą przyjmujmy wszystko to, co jest ciężarem, ale z Bogiem.

Biskup Kamiński zwrócił również uwagę, że w każdym momencie życia musimy być czujni, by nie dać się zwieść złu:

Patrzmy uważnie na sposób naszego zachowania, żebyśmy byli ludźmi mądrymi. Myślę tutaj o zachowaniu tej samej grupy, która w niedzielę przy uroczystym wjeździe Pana Jezusa krzyczała głośne i autentyczne Hosanna. Ludzie przeżywali wielką radość serca, jakby zapomnieli na chwilę o tych wszystkich trudnościach. I za kilka dni szatan umiejętnie przekształca te same serca i z równą mocą słyszymy okrzyki ukrzyżuj Go! To jest dla nas niezwykle ważna lekcja.

fot. Karolina Błażejczyk


W konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku modlitwie przewodniczył i homilię wygłosił biskup Jacek Grzybowski, który mówił, że ludzie swoimi wyborami kreują świat, w którym krzyżuje się dobro:

My sami, przez nasze odejście od Boga, stworzyliśmy świat, w którym niszczy się dobro, krzywdzi się niewinnych, depcze się prawa ludzi. Zdolni jesteśmy nawet, aby ukrzyżować kogoś nieskazitelnie sprawiedliwego. Jezusa Chrystusa ukrzyżowali właśnie za to, że był cały przepełniony miłością, dobrem, prawdą, pięknem.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej dodał, że nie jesteśmy w stanie zmieniać świata bez Boga:

Bez Boga nie uczynimy świata lepszym. Bez Boga nie staną się lepsze nasze uczynki, relacje, małżeństwa, rodziny, miasta, kraje, kontynenty. Gdzieś głęboko w nas jest to przekonanie, że naprawdę potrzebujemy ofiarnej miłości Chrystusa, aby stać się lepszymi dla siebie. Dlatego całujemy krzyż, aby w Nim znaleźć siłę czynienia świata chociaż trochę lepszym.

PEŁNA HOMILIA:

fot. arch. parafialne

W sobotę cały Kościół trwa na adoracji przy grobie Pana Jezusa. Wieczorem, po zmroku, jest odprawiana Msza Święta Wigilii Paschalnej, która należy już do obchodów Niedzieli Wielkanocnej.

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży