Diecezja Warszawsko-Praska » Konsekracja dziewic 2022

Konsekracja dziewic 2022

W sobotę 5 lutego w Katedrze Warszawsko-Praskiej bp Romuald Kamiński odprawił Mszę Świętą. Podczas uroczystej liturgii dwie kandydatki z naszej diecezji złożyły postanowienia życia w czystości i zostały włączone do stanu dziewic konsekrowanych.

Obrzęd konsekracji dziewic wywodzi się z pierwszych wieków Kościoła, o czym wspomniał w homilii bp Kamiński:

Od zarania dziejów Kościoła było jasne spojrzenie na drogi ludzkie, wśród których są drogi powołania do bycia dziewicą. Kościół dokłada jeszcze starań do tego, aby te drogi uroczyście pobłogosławić, konsekrować. Te niewiasty zrozumiały swoje powołanie. To jest wielkie zwycięstwo w życiu każdego z nas. Tu trzeba powiedzieć i niech to zapadnie mocno w serce, że powołanie w życiu człowieka to jest coś wyjątkowego, bo to odpowiedź na pragnienie samego Boga.

Jak podkreślał Biskup warszawsko-praski trudności są nieodłącznym elementem każdego powołania, ale przy wsparciu ze strony Pana Boga i bliskich osób nie powinny powstrzymywać nas przed kroczeniem wybraną drogą:

Trudne chwile zawsze będą, ale potrzebna jest asystencja. Bóg z jednej strony, a z drugiej strony człowiek. Bardzo jestem wdzięczny, że dzisiaj w tym gronie są niewiasty, które wcześniej przyjęły konsekrację. To jest ogromnie optymistyczne. Patrząc też po przyjaciołach, którzy są z racji pracy, rodziny, widzę, że jest zainteresowanie oraz wypisana na twarzach ogromna życzliwość. Cieszcie się bardzo i proście, abyście miały następczynie. To miejsce czeka, żeby mogły być sprawowane tego rodzaju liturgie, bo to jest świadectwo, że Kościół żyje i że będzie jeszcze większe owocowanie.

Podczas liturgii dziewice konsekrowane otrzymują obrączkę, brewiarz i welon.

W diecezji warszawsko-praskiej do stanu dziewic należy 16 kobiet. 6 aktualnie przygotowuje się na drodze pięcioletniej formacji do przyjęcia konsekracji.