Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Katedra warszawsko-praska ponownie otwarta

Katedra warszawsko-praska ponownie otwarta

Drzwi katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika ponownie otwarte dla wiernych. W ostatnich miesiącach świątynia była zamknięta dla wiernych z uwagi na remont.

Będę wyrazicielem radości bardzo wielu ludzi i rzecz jasna swoim własnym, że to wielkie zadanie podjęte w trudnym czasie udało się zrealizować i ma się ku końcowi. Znając historię tej świątyni, a także miejsce, jakie ma dziś, jest wielką dumą, że będziemy mogli przeżywać oprócz codziennej pracy duszpasterskiej tej parafii, także wielkie uroczystości na Pradze. Ta świątynia jest naszą chlubą i dbałość o jej wygląd jest naszą wspólną powinnością.

– podkreśla biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.

Obecnie dobiegają końca główne prace, które pozwolą na użytkowanie świątyni dla duszpasterstwa parafialnego i diecezjalnego. W mniejszym już zakresie remont potrwa przynajmniej do końca roku.

Pierwsze prace remontowe i konserwatorskie rozpoczęły się we wrześniu 2020 roku. Dotyczyły podziemi i fundamentów oraz docieplenia stropu. W pierwszej połowie marca 2022 roku ruszyły działania wewnątrz świątyni, w tym w zakresie: instalacji podgrzewania podłogowego i wymiany posadzki. Następnie rozpoczęto prace nad wymianą wszystkich okien i przełożeniem istniejących już witraży (te zadania wciąż są w realizacji). Zmieniło się również oświetlenie, uzupełnione o dodatkowe żyrandole, oraz nagłośnienie. Ławki zostały poddane renowacji. Na końcu odmalowano wnętrze katedry wraz z konserwacją cegły.

Pierwsze Msze Święte w wyremontowanej katedrze odprawione zostały w niedzielę 15 stycznia. O szczegółach modlitwy w najbliższym czasie informuje parafia katedralna.

fot. Karolina Błażejczyk

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży