Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » 120. rocznica poświęcenia bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika

120. rocznica poświęcenia bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika

29 września w święto świętych Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela przypada rocznica konsekracji bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Mszy Świętej przewodniczył biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, a koncelebrowali księża kapituły katedralnej.

Podczas Eucharystii zainaugurowano także nowy rok formacyjny diecezjalnego duszpasterstwa rodzin. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego.

Ordynariusz warszawsko-praski przypomniał trudną historię katedralnej świątyni:

Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu, że mamy taką okazałą świątynię, która obchodzi 120. rocznicę od czasu pierwszej konsekracji. Był to 1901 rok, a więc przełom wieków. Dzięki staranności bardzo wielu mieszkańców Pragi, wybitnemu architektowi Józefowi Piusowi Dziekońskiemu i staraniom ówczesnego proboszcza ta świątynia tutaj wyrosła. Potem przeszła najpierw pewien uszczerbek, z racji wybuchu w Fortach Traugutta, gdy fala uderzeniowa była tak mocna, że naruszyła ścianę frontową. Następnie szczególny był wrzesień roku 1944, kiedy została zniszczona i znowu był potrzebny wysiłek i ofiarność, żeby przywrócić piękno tej świątyni, która już w latach naszej pamięci została podniesiona do rangi Katedry i godności Bazyliki mniejszej.

Jak dodał każdy człowiek również jest świątynią, w której powinno być miejsce dla Boga:

My także jesteśmy świątynią Boga i zadajmy sobie dzisiaj pytanie, czy ta świątynia, którą my jesteśmy jest godna zamieszkania w nas Ducha Świętego. Czy jest godna, żeby On był pierwszym mieszkańcem naszego serca, a to wiąże się z tym, że codziennie musimy podejmować ogromny wysiłek wzrastania w świętości.

Pełna homilia:

Świątynia Katedralna pod koniec II wojny światowej 14 września 1944 roku została wysadzona w powietrze przez wycofujące się oddziały niemieckie. Po jej odbudowie, powtórnego poświęcenia kościoła dokonał w roku 2001 ówczesny Biskup Warszawsko-Praski Kazimierz Romaniuk. Od roku 1992 jest katedrą Diecezji Warszawsko-Praskiej, a od 1997 nosi tytuł bazyliki mniejszej.

fot. Karolina Błażejczyk

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży