Diecezja Warszawsko-Praska » XL Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła w drodze na Jasną Górę

Pielgrzymi szlak rozpoczęła 16 sierpnia Msza Święta w Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku. Przewodniczył jej biskup Romuald Kamiński. Pierwszy dzień drogi zakończył apel w parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Otwocku Wielkim. Rozważania wygłosił bp Jacek Grzybowski.

Zdjęcia i homilia z Mszy Świętej rozpoczynającej pielgrzymkę.

Hasło tegorocznej pielgrzymki to “Oddani Maryi za Kościół Chrystusowy”. Do tych słów nawiązał biskup Jacek Grzybowski podczas wieczornego apelu:

W czasie pielgrzymki, wraz z waszymi kapłanami, w wymiarze rozważań musicie zobaczyć, co to znaczy, że Maryja jest Matką Kościoła. Dlaczego Maryja jest Matką Kościoła w sensie nie tylko metaforycznym, ale w sensie właściwym. Tutaj wyłania się tajemnica Zesłania Ducha Świętego, a dokładniej interpretacja, że Ducha Bożego w wieczerniku wyprosiła Maryja. Wyprosiła apostołom, czyli tym, których Jezus posłał, aby głosili Ewangelię. On ich wypchnął misyjnie, co opisują Dzieje Apostolskie, a oni zaczęli szerzyć wiarę. To Maryja, Niewiasta z Nazaretu, jest tą, dzięki której Duch Boży działa w Kościele.

fot. Karolina Błażejczyk

Pielgrzymi XL Praskiej Pielgrzymki Pieszej Pomocników Maryi Matki Kościoła na Jasną Górę dotrą 25 sierpnia, w wigilię Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.