Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Uroczystość Matki Bożej Łaskawej głównej patronki Warszawy

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej głównej patronki Warszawy

W drugą sobotę maja obchodzona jest uroczystość Najświętszej Maryi Panny Łaskawej – głównej Patronki Warszawy. W Katedrze Warszawsko-Praskiej na modlitwie dziękczynnej zgromadzili się diecezjanie oraz księża diecezji warszawsko-praskiej.

Mszy Świętej przewodniczył biskup Jacek Grzybowski, a homilię wygłosił biskup Romuald Kamiński, który w homilii przypomniał, że Matka Boża Łaskawa jest patronką Stolicy i powinniśmy o tym pamiętać:

Gdziekolwiek zapytamy, w Krakowie powiedzą święty Stanisław nam przewodzi, w Gnieźnie powiedzą – święty Wojciech. W Warszawie? Kto wie, że opiekę czyni nad nami wszystkimi Matka Boża Łaskawa, ta która łamie strzały gniewu Najwyższego? To element naszej wiary i tradycji, o której nie wolno nam nigdy zapomnieć.

Odwołując się do wydarzeń z 1920 roku, biskup Kamiński przypomniał słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II podczas wizyty w 1999 roku w Katedrze Warszawsko-Praskiej:

Papież Jan Paweł II mówił wtedy: Nakładam na was, diecezjan, obowiązek, szlachetny obowiązek, żebyście zabezpieczyli pamięć i mowę wydarzeń z 1920 roku, kiedy Warszawa otrzymała pomoc od samej Matki Bożej Łaskawej.

fot. Karolina Błażejczyk

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży