Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » WIĄZOWNA, Parafia św. Wojciecha Biskupa i Męczennika

WIĄZOWNA, Parafia św. Wojciecha Biskupa i Męczennika

Niedziele i święta: 08:00, 10:00, 11:30 (poza wakacjami), 12:00 (w wakacje), 13:00 (poza wakacjami), 18:00

Dni powszednie: 06:45 (poza Adwentem o 7:00), 07:00 (w Adwencie 6:45), 17:00 (w pierwsze piątki i soboty miesiąca poza wakacjami), 18:00

Proboszcz: Ks. Macios Przemysław, od 25.07.2021
Wikariusz: Ks. Jagła Paweł Marcin, od 26.08.2021

Parafię erygował biskup poznański Wojciech Łukasz Kościelecki 29 czerwca 1589 roku z części parafii Wniebowzięcia NMP w Warszawie-Zerzniu. Dokument erekcyjny pochodzi dopiero z 1597 r. Już wtedy był tu młyn wodny o dwóch kołach i folusz. Jedni wywodzą nazwę miejscowości od licznie rosnących tu wiązów, inni twierdzą, że wcześniej osadzano na tych terenach więźniów. Pierwszy drewniany kościół wybudowano w roku 1580, wyglądem przypominał stojący do dziś kościół w Gliniance. Ufundował go starosta Czerski, Wojciech Radzymiński, właściciel dóbr Wiązowa, a zlokalizowany był po prawej stronie alei głównej istniejącego od 1773 roku cmentarza. Świątynię poświęcił w 1590 r. sufragan poznański Bp Jakub Brzeźnicki. Przy kościele była szkoła parafialna, której rektorem w 1603 r. był Adam z Okuniewa, a kantorem Maciej z Jeziorki. Na początku XX w. powstało tu letnisko, w którym odpoczywali m.in. Jan Kiepura, Maria Dąbrowska, Zofia Kossak-Szczucka, Maria Rodziewiczówna i Władysław Reymont. Wiązowna na przestrzeni wieków była terenem wielu walk: powstania listopadowego i styczniowego, w okolicy są bunkry z I wojny i linie obrony z II wojny światowej (tzw. przedmoście warszawskie). Nowy kościół murowany w stylu empire, prawdopodobnie wg. planów Szymona Bogumiła Zuga, zbudowano w latach 1794-1797 staraniem ówczesnego proboszcza Ks. Kazimierza Czerwińskiego przy wydatnej pomocy właścicielki dóbr wiązowskich, miecznikowej litewskiej, księżnej Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej i miejscowych parafian. Tradycja głosi, że woły ciągnące materiał na budowę świątyni w innym miejscu, tu właśnie stanęły i nie chciały się ruszyć. Kościół był odnawiany w latach 1883 i 1946. Obok kościoła stoi dzwonnica z XIX w.

6000

Boryszew (oprócz Leśnego Zakątka), Duchnów, Dziechciniec, Emów: Borówek, Gołębia, Jagód, Jasna, Jeżyn, Maciejki, Malin, Poziomek, Runa Leśnego, Sosnowa, Trakt Lubelski, Wiązowska (do wysokości Runa Leśnego), Wrzosów, Zalesie, Góraszka, Kąck, Majdan: Aleja gen. Grota Roweckiego, Borowikowa, Bursztynowa, Jaśminowa, Kalinowa, Klubowa, Krajobrazowa, Kwitnącej Wiśni, Malinowa, Piękna, Przyleśna, Równa, Starej Gruszy, Strażacka, Trasa Lubelska, Zaciszna, Zagórska, Zielona, Malcanów, Pęclin, Radiówek, Rudka, Stary Konik (strona od Wiązownej z granicą na Terespolskiej), Stefanówka, Wiązowna, Zagórze (oprócz Szpitala), Żanęcin
Ks. Bogucki Stanisław MIC,
Br. Kloch Tomasz OMI