Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » WARSZAWA (Płudy), Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

WARSZAWA (Płudy), Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Niedziele i święta: 7:00, 8:30, 10:00 (z udziałem dzieci), 11:30, 13:00 (poza wakacjami), 18:00

Dni powszednie: 7:00 (poza wakacjami), 18:00

Proboszcz: Ks. Furman Robert, od 01.07.2012
Wikariusze:
Ks. Olton Jarosław, od 25.08.2019
Ks. Staruchowicz Jan Zbigniew, od 26.08.2021

Parafię erygował Prymas Stefan Wyszyński 16 września 1949 roku głównie poprzez podział parafii Św. Jakuba Ap. w Tarchominie. Kościół „na górce” zbudowano w latach 1908-1913 w stylu neogotyku nadwiślańskiego z inicjatywy rejenta Krzysztofa Kiersnowskiego, który ze swojego majątku wydzielił plac pod budowę. Plany kościoła wykonał arch. Wacław Wędrowski. Świątynię poświęcił Ks. Leopold Łyszkowski 8 września 1913 roku. 15 września 1984 roku Kard. Prymas Józef Glemp konsekrował trzy dzwony: Maria (na pamiątkę 300. rocznicy wiktorii wiedeńskiej), Józef, Jan Paweł II (umieszczone na prowizorycznej dzwonnicy), a 10 września 1987 roku dokonał konsekracji świątyni i ołtarza. W drugiej połowie lat 30-tych z inicjatywy wiernych rozpoczęto budowę Domu Katolickiego im. Abp Stanisława Galla. W chwili wybuchu II wojny światowej dom był na ukończeniu. W roku 1952, po ustawicznych szykanach władz komunistycznych, Centralny Zarząd Kin przejął dom. Ksiądz Karol Zdebski nie usunął się z zajmowanego mieszkania i nie dopuścił do zlikwidowania kancelarii. Po długich staraniach, 15 stycznia 1975 roku Ks. Michał Rudzki odzyskał dom. Po koniecznych remontach, w sali kinowej urządzono kaplicę, a kolejni proboszczowie starali się, aby stała się prawdziwą świątynią parafii, gdyż jest znacznie większa od starego kościoła. Po wybudowaniu nowej świątyni dawną kaplicę przekształcono na „Wieczernik”, salę spotkań i koncertów. Kościół „na górce” nadal wykorzystywany jest na pogrzeby, śluby i adoracje. Nowy kościół powstał w latach 2003-2008 z inicjatywy Ks. proboszcza Mirosława Bielawskiego, przy znaczącym zaangażowaniu świeckich i pochodzącego z parafii Ks. prał. Zdzisława Rogozińskiego. W budowie nowej świątyni istotną rolę odegrała Rada Budowy Kościoła. Projekt kościoła opracowali w styczniu 2003 r. architekci: Marek Przeździecki i Michał Dudkowski w pracowni Grzegorza Filipa, który był jednocześnie odpowiedzialny za konstrukcję świątyni. 25 marca 2003 roku Bp Kazimierz Romaniuk zatwierdził projekt koncepcyjny. W czerwcu 2003 roku Rada Budowy Kościoła postanowiła, że świątynia będzie wzniesiona jako wotum wdzięczności Panu Bogu za pontyfikat Jana Pawła II. Kamienie węgielne, poświęcone przez Papieża Jana Pawła II podczas audiencji generalnej 15 października 2003 roku, wmurował 8 grudnia 2003 roku Bp Kazimierz Romaniuk. Świątynię konsekrował 8 grudnia 2008 roku Abp Henryk Hosera SAC. Obok dawnej kaplicy, obecnego „Wieczernika”, znajduje się ołtarz polowy, w pobliżu krzyż misyjny i grota Matki Bożej, stacje różańcowe, kaplica przedpogrzebowa oraz symboliczne miejsce pamięci z figurą Chrystusa upadającego pod krzyżem, z krzyżami i tablicami upamiętniającymi miejsca męczeństwa. Na terenie kościelnym znajdują się również stacje drogi krzyżowej, figury: Jezusa Chrystusa, Matki Bożej z La Salette, Św. Józefa oraz Św. Jana Pawła II z Kard. Stefanem Wyszyńskim.

15000

Białołęka: Ambaras, Animuszu, Arkony, Basetli, Bieszczadzka, Błonie, Boczańska, Bohaterów, Borecka, Braci Zawadzkich, Braniewska, Bruszewska, Brzezińska, Brzozowy Zagajnik, Celtów, Chlebowa, Chlubna (parzyste), Cichy Zakątek, Cieślewskich, Ciupagi, Cudne Manowce, Cytadeli, Czajki, Czarnocińska, Czarodzieja, Czeremchowa, Czołowa, Czterolistnej Koniczynki, Czystej Wody, Deseniowa, Drogowa, Drożdżowa, Duninów, Dwusieczna, Dylewska, Dynamiczna, Dziatwy, Ekspresowa, Epopei, Aleksandra Fleminga, Fletniowa, Forsycji, Fortel, Gaik, Geograficzna, Gitarowa, Grudowska, Guńki, Henrykowska, Jana Husa, Inna, Insurekcji, Jabłoni, Jelonka, Jeżowa, Marcelego Jeżowskiego, Kabrioletu, Kaczorowa, Kaliny, Karnicka, Wiktorii Kaweckiej, Kazuńska, Marcina Kątskiego, Kibiców, Krzysztofa Kiersnowskiego, Klasyków, Kłosowa, Kobierzycka, Kołacińska, Konturowa, Kosobudzka, Kośby, Koziołka, Krokwi, Jerzego Kukuczki, Kupiecka, Kwietniowa, Lemiesz, Liczydło, Lidzbarska, Lubawska, Lubczyka, Lucynowska, Ławnicza, Łazanowicka, Łazy, Łąkowa, Łosia, Łuczywo, Majorki, Marcelińska, Marchołta, Marywilska (od Kanału Żerańskiego), Mazurska, Józefa Mehoffera (od Modlińskiej), Lucyny Messal, Michałówek, Miętowa, Młyńska, Modlińska (parzyste od Płochocińskiej do Chlubnej), Morwowa, Myśliwska, Na Przełaj, Nastawnicza, Poli Negri, Nowiny, Oczeretu, Odłogi, Ogrody Przyjaciół, Ołówkowa, Operowa, Orchowiecka, Ornecka, Osieki, Romana Palestera, Papieska, Parcelacyjna, Parowozowa, Pasieki, Perkusyjna, Piknikowa, Pionierów, Piskląt, Piwoniowa, Płochocińska (od mostu kolejowego do Złotej Rybki), Płytowa, Pocztowa, Podgórna, Podkładowa, Podróżnicza, Polnych Kwiatów, Połączona, Połoniny, Poręby, Powałów, Prząśniczek, Przeździecka, Przy Kanale, Przylesie, Przytulna, Pstra, Pszczela, Kazimierza Pułaskiego, Raciborska, Rozewska, Różopole, Rybacka, Sadkowska, Samosiejki, Samowarowa, Sarenki, Sąsiedzka, Semaforowa, Sianokosów, 15 Sierpnia, Skuterowa, Smugowa, Soczewkowa, Spadkowa, Spedycyjna, Srebrnogórska, Starego Dębu, Stągiewna, Zygmunta Stojowskiego, Strunowa, Strzybnicka, Stuletnia, Sygnałowa, Szafirków, Kazimierza Szałasa, Szałwiowa, Szamocin, Szamotulska, Szklarniowa, Szynowa, Ślepa, Śpiewaków, Tapetowa, Tarasowa, Włodzimierza Tetmajera, Uczniowska, Uniwersału, Uzdowska, Wadowicka, Waligóry, Wałuszewska, Warmińska, Wąska, Wczele, Werandowa, Weteranów, Widna, Wieliszewska, Wikingów, Wiklinowa, Wilczej Łąki, Wilkowiecka, Wiolonczeli, Wyganowska, Wykrot, Wyspiarska, Zagrodecka, Zakręcona, Zawiślańska, Zegarynki, Zielonych Traw, Ziołowa, Złotych Dębów, Zyndrama z Maszkowic, Jana Żiżki, Żółta, Żyrardowska, Żywiczna

Domy zakonne:
Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej (Serafitki),