Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » WARSZAWA (Falenica), Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

WARSZAWA (Falenica), Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Narcyzowa 18, 04-930 Warszawa

Niedziele i święta: 7:00, 8:30, 9:00 (kaplica Ojców Jezuitów), 10:00, 11:00 (kaplica Ojców Jezuitów), 11:30, 13:00, 18:00

Dni powszednie: 7:00, 9:00 (kaplica Ojców Jezuitów), 18:00

Proboszcz: Ks. Krzysztof Węglarz, od 01.07.2022
Wikariusz: Ks. Chilimoniuk Radosław, od 26.08.2022

Parafię erygował Kard. Aleksander Kakowski 8 grudnia 1934 roku. Falenica wzmiankowana w 1405 r., pierwotnie położona była nad Wisłą w pobliżu osady Błota. W 1441 r. założono tu miasto na prawie chełmińskim, własność rodu Prusów. W 1827 r. miejscowość liczyła 6 domów i 41 mieszkańców. Wraz z budową kolei nadwiślańskiej zmieniła się lokalizacja miasta. W dniu 19 września 1939 roku miała tu miejsce całodzienna bitwa 13 DP Strzelców Kresowych i 5 Lubelskiego Dywizjonu Artylerii Konnej z wojskami niemieckimi. Zniszczeniu uległa połowa budynków, poległo 84 polskich żołnierzy, rannych zostało 121, a 1.700 dostało się do niewoli. W 1927 r. Karol Hanneman, właściciel majątku Błota ofiarował pod kościół morgę placu. Na ofiarowanym terenie w 1928 r. wystawiono mały kościółek parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Znajdował się on na wzgórzu w oddaleniu pół kilometra od stacji Falenica w kierunku wschodnim. Kościółek był drewniany w stylu zbliżonym do gotyckiego, jednonawowy, skromny wewnątrz i zewnątrz. Parafia powstała z części parafii Józefów koło Otwocka, częściowo z parafii Wiązowna, Radość i Zerzeń. Od 1928 r. Proboszcz z Józefowa, Ks. Mieczysław Królak, co niedziela odprawiał w tym kościółku Mszę świętą. Po ukończeniu budowy kościoła przystąpiono do wybudowania „organistówki”, ale już murowanej piętrowej. W roku 1933 r. do pracy w parafii Józefów został skierowany Ks. Jan Rozbiewski z prawami organizowania nowej parafii w Falenicy. W roku 1934 została zakupiona działka w Aleksandrowie pod cmentarz parafialny. Bryła trójnawowego kościoła zaprojektowana została 1951 r., w stylu neoromańskim przez inż. Stefana Czarneckiego. Świątynia charakteryzuje się klasyczną harmonią. Sklepienie nad główną nawą jest kasetonowe, natomiast nad nawami bocznymi krzyżowe. Konstrukcja opiera się na sześciu masywnych kolumnach z wypisanymi na kapitelach splecionymi greckimi literami X (Chrystus) i P (Zbawiciel). Dwie identyczne półkolumny wtopione są w tylną ścianę kościoła przy bocznych drzwiach wewnętrznych. Świątynię wzniesiono w latach 1951-59 w miejscu dawnego kościoła drewnianego. Konsekracji dokonał Kard. Stefan Wyszyński 31 sierpnia 1974 roku.

8000

Wawer: Bambusowa, Bartoszycka, Biernacka, Aleksandra Brücknera (nieparzyste), Brzostowska, Bysławska (nieparzyste od Mozaikowej, parzyste od Poezji), Bystrzycka, Centurii, Chełchowska, Chorzelska, Czekanowska, Derkaczy (od Żakowskiej do Jagienki), Dmuchawcowa, Dulczyńska, Dusznicka (nieparzyste od Zabawnej, parzyste), Dziecięca, Filmowa, Firletki, Mieczysława Frenkla, Frysztacka, Gorajska, Gruntowa, Haczowska, Hiacyntowa, Stanisława Jachowicza (parzyste), Jagienki (parzyste), Macieja Kamieńskiego, Kąsek, Kędzierzyńska, Kisielicka, Kłodzka, Kosodrzewiny, Kronikarska, Kudowska, Lokalna (parzyste od Zabawnej), Margerytki, Michalinki, Międzyrzecka, Mimozy, Młoda, Nachyłkowa, Narcyzowa, Obszarowa, Ochocza, Olecka, Oliwkowa, Owocowa, Parterowa, Patriotów (nieparzyste do Jagienki, parzyste do Dusznickiej), Petunii, Pińczowska, Początkowa, Podjazd, Podkowy (do Napoleona), Poezji (parzyste), Popradzka (od Poezji), Porębska, Przełęczy (do Napoleona), Ratoszyńska, Ratyniecka, Ropczycka, Rościszewska, Rożek, Rusinowska, Rzeczycka, Sieniawska, Soplicka, Stargardzka, Stawiszyńska, Sztumska (od Jachowicza oprócz 38), Szymbarska, Śpiewna, Świtezianki, Tamaryszków, Tasznikowa, Techniczna, Trocinowa, Trzebnicka, Tyszowiecka, Wakacyjna, Walcownicza, Wasilkowska, Włókiennicza (od Żakowskiej do Jagienki), Wolna, Wrzosowa, Wyszatycka, Zabawna, Zagorzycka, Zapomniana, Żakowska, Żmigrodzka, Żnińska, Żołędziowa, Żywokostowa, Wesoła: Wydmowa

Kaplice: Kaplica Podwyższenia Krzyża Świętego (Jezuici), Warszawa, ul. Początkowa 14/16

Domy zakonne:
Towarzystwo Jezusowe (Jezuici),