Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » TŁUSZCZ, Parafia bł. Męczenników Podlaskich

TŁUSZCZ, Parafia bł. Męczenników Podlaskich

Niedziele i święta: 7:30, 9:30, 11:00, 12:30, 18:00

Dni powszednie: 7:00, 18:00

Proboszcz: Ks. Turek Jacek, od 01.07.2019
Wikariusz: Ks. Adrian Sabała, od 26.08.2023

Parafię erygował Bp Kazimierz Romaniuk 26 sierpnia 1999 roku z części parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu, Postoliska i Klembów. Plac pod kościół ofiarowała parafia Przemienienia Pańskiego (4.900 m2), następne 4.800 m2 dokupiono ze środków nowej parafii. Budowa kaplicy rozpoczęła się 10 października 1996 roku, a już 8 grudnia poświęcił ją Bp Kazimierz Romaniuk. Jest to metalowa konstrukcja dawnego pawilonu handlowego GS obudowana gazobetonem, ma drewniany dach kryty papą; wzniesiona staraniem Ks. Wiesława Bocheńskiego przy dużym społecznym zaangażowaniu wiernych. Samodzielny ośrodek duszpasterski zaistniał 1 stycznia 1997 roku. Szczególne wydarzenie miało miejsce 6 października 1997 roku, wtedy sprowadzono do parafii relikwie Bł. Męczenników Podlaskich z Pratulina (fundatorem relikwiarza jest rodzina Królaków). Od 28 grudnia 1997 roku Ks. Wiesław Bocheński zamieszkał przy kaplicy. Zaś w Wigilię Bożego Narodzenia, jako votum Jubileuszu Roku 2000, Bp Kazimierz Romaniuk poświęcił figurę Chrystusa z rozwartymi ramionami i napisem „Przyjdźcie do Mnie wszyscy” wysoką na 6 m stojącą na postumencie 3 m, ufundowaną przez rodzinę Kowalików i Ks. Proboszcza. Obok stoi tymczasowa dzwonnica z dzwonem „Bł. Męczennicy Podlascy” (101 kg); całość poświęcił Bp Stanisław Kędziora 6 października 1997 roku. Po latach starań, w roku 2002 udało się dokonać zmian w planie zagospodarowania terenu i wpisać przeznaczenie na cele kultu. 10 maja 2004 roku otrzymaliśmy pozwolenie na budowę kościoła według projektu Barbary Odolczyk i Kazimierza Olszanieckiego, konstrukcję opracował Adam Mroczek. 3 września 2005 roku odprawiono Mszę Św. w intencji budowy i rozpoczęto wykopy. Trudnym doświadczeniem była śmierć, pochodzącego z parafii, Ks. Pawła Cymermana w dniu 3 listopada 2010 roku, po wieloletniej walce z chorobą nowotworową. 1 grudnia 2012 roku Abp Henryk Hoser SAC poświęcił i wmurował kamień węgielny w świątynię w stanie zamkniętym. Choroba Ks. Korporowicza ujawniona w 2013 roku spowolniła prace wykończeniowe.

3500

Konary, Kozły, Moczydło, Tłuszcz: Ananasowa, Boczna, Chmielna, Cienista, Dębowa, Dzielna, Fabryczna, Jarzębinowa, Jarzynowa, Julianny, Kalinowa, Jana Kasprowicza, Klonowa, Kolejowa, Krótka, Krucza, Kwiatowa, Leszczynowa, Letnia, Lipowa, Lotnicza, Malinowa, Mazowiecka, Młodzieńcza, Modrzewiowa, Gabriela Narutowicza, Cypriana Kamila Norwida, Nowa, Orzechowa, Piaskowa, Piastowska, Pilawska, Jana Pilińskiego, Pogodna, Józefa Poniatowskiego, Poprzeczna, Północna, Bolesława Prusa, Przejazdowa, Przyzakładowa, Radzymińska, Relaksowa, Wacława Sieroszewskiego, Juliusza Słowackiego, Słowicza, Sosnowa, Szeroka, Szmaragdowa, Wisławy Szymborskiej, Środkowa, Świerkowa, Feliksa Tarczyńskiego, Truskawkowa, Wesoła, Widna, Wspólna, Wypoczynkowa, Stanisława Wyspiańskiego, Zachodnia, Wólka Kozłowska

Ks. Banaszek Andrzej