Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » SULEJÓWEK (Miłosna), Parafia Przemienienia Pańskiego

SULEJÓWEK (Miłosna), Parafia Przemienienia Pańskiego

Niedziele i święta: 07:00, 08:00, 09:30, 11:00 (z udziałem dzieci), 12:30, 18:00

Dni powszednie: 07:00, 18:00

Proboszcz: Ks. Brzeszczyński Marcin, od 26.08.2023
Wikariusz: Ks. Szociński Samuel Józef, od 26.08.2021

Parafię erygował Abp Stanisław Gall 1 sierpnia 1939 roku z części parafii Okuniew i Długa Kościelna. Pierwotnie nazywała się Cechówka, od 1960 r. Miłosna, a od 1962 r. Sulejówek-Miłosna. Sulejówek wzmiankowany jest w XV w. jako wieś Sulewo. W 1852 r. wioska liczyła 6 domów i 57 mieszkańców. Rozwój nastąpił po wybudowaniu w 1866 r. kolei warszawsko-brzeskiej. Na początku XX w. Sulejówek stał się miejscowością letniskową. W 1921 r. było już 65 domów i 390 mieszkańców. W Sulejówku mieszkał marsz. Józef Piłsudski (z przerwami od 1922 do 1935 roku), chętnie przebywały tu takie osobistości jak: Jędrzej Moraczewski, Stanisław Grabski, Maciej Rataj, Ignacy Paderewski. Prawa miejskie otrzymał w 1962 r.

Myśl o budowie kościoła zrodziła się wśród osób świeckich w 1928 roku w czasie uroczystości rodzinnych w domu mgra farmacji Gierasińskiego. W krótkim czasie powołano komitet budowy. Formalne przygotowania rozpoczęły się 14 września 1934 roku. Ks. Feliks Wasilewski z Okuniewa 23 września 1934 roku odprawił Mszę Św. w intencji rozpoczęcia budowy na placu ofiarowanym przez Jana i Pawła Łopatinów. 18 listopada 1934 roku poświęcono kamień węgielny. Projekt kościoła wykonał inż. arch. Konstanty Jakimowicz (z góry przypomina orła przygotowującego się do lotu). Pierwszą Mszę Św. w obecnym kościele odprawił 17 maja 1936 roku Ks. Czesław Gotlib. Podczas Pasterki, 24 grudnia 1937 roku, poświęcono wnętrze kościoła i ołtarz główny. Natomiast 3 maja 1953 roku Kard. Stefan Wyszyński poświęcił dzwony (Stefan i Antoni) oraz budynek plebanii. 28 maja 1972 roku Kardynał Prymas Stefan Wyszyński konsekrował kościół. Jego następca, Kardynał Prymas Józef Glemp, 6 sierpnia 1989 roku przewodniczył uroczystościom złotego jubileuszu parafii.

7000

Sulejówek: Andersa, Armii Krajowej, Baryłki, Bema, Bydgoska, Chełmska, Chopina, Cicha, Cieplaka, Czynu Społecznego (parzyste do Przejazdu), Dąbka, Dąbrowskiego, Długa, Dobrzańskiego „Hubala”, Działkowa, Francuska, Głowackiego, Grabińska, Grudzińskiego, Grunwaldzka, Grzybowa, Hallera, Helska, Jagiellońska, Jagodowa, Jałowcowa, Jaśminowa, Kielecka, Kilińskiego, Kleeberga, Klonowa, Kochanowskiego, Kolejowa, Konarskiego, Konopnickiej, Kopernika, Koszalińska, Krakowska, Kraszewskiego, Krótka, Kutrzeby, Lema, Leśna, Lubelska, Łomżyńska, Łukasińskiego, Maczka, Magnoliowa, Magnuszewska, 3 Maja, Małachowskiego, Małego Księcia, Mazowiecka, Mickiewicza, Miedziana, Miła, Mińska, Nałkowskiej, Narutowicza, Niecała, Niemojewskiego, Norwida, Nowa, Okrzei, Olsztyńska, Olszyny, Opolska, Orzeszkowej, Partyzantów, Płocka, Pogodna, Polna, Południowa, Popiełuszki, Poznańska, Przejazd (nieparzyste), Przybyszewskiego, Rejtana, Sandomierska, Sejmowa, Sielankowa, Sienkiewicza, Skorupki, Słowackiego, Solskiego, Sosabowskiego, Spacerowa, Stalowa, Starych Dębów, Staszica, Sucharskiego, Szaserów, Szczecińska, Szekspira, Szosowa, Świerkowa, Świętochowskiego, Tetmajera, Tęczowa, Torfowa, Tramwajowa, Traugutta, Tuwima, Warecka, Wąska, Wenecka, Wierzbowa, Wilsona, Wrocławska, 15 Września, Wyspiańskiego, Wyzwolenia, Zamojska, Zelwerowicza, Zielona, Żelazna

O. Duszczyk Justyn OSPPE,
S. Deczewska Katarzyna CSFN,