Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » OTWOCK (Świder), Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus

OTWOCK (Świder), Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Niedziele i święta: 8:00, 10:00, 11:30, 15:00, 18:00

Dni powszednie: 7:00, 18:00

Proboszcz: Ks. Twardawa Marian MSF, od 01.07.2013
Wikariusz: Ks. Skorek Krzysztof MSF, od 01.09.2013

Parafię erygował Kard. Stefan Wyszyński 6 stycznia 1951 roku. Osada powstała w 1879 roku w wyniku parcelacji folwarku Anielin. Tereny nad rzeką Świder kupił Michał Elwiro Andriolli i założył osadę letniskową Brzegi. Oryginalne letniskowe wille, których budowę zapoczątkował Andriolli, dały początek stylowi zwanemu nadświdrzańskim lub świdermajer, który rozpowszechnił się na linii otwockiej. Od 1952 roku znajduje się w granicach Otwocka.

Wezwanie parafii związane jest ze wczesnym na tym terenie kultem Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, rozwijanym przez Zgromadzenie Sióstr Św. Teresy, a potem Instytut Terezjański. To właśnie tutaj w latach dwudziestych powstawały Młodzieżowe Kółka Terezjanek, które rozszerzyły się niemal po całej Polsce. Teren na którym pobudowany jest kościół i plebania należał do Instytutu Terezjańskiego, który oddał go na potrzeby parafii.

Do 1972 roku duszpasterzami byli księża diecezjalni, potem przybyli Misjonarze Świętej Rodziny. Pierwszym posunięciem misjonarzy było odnowienie i przebudowa kościoła. Ks. Wirgiliusz Jarzyński MSF w 1972 roku rozpoczął starania o budowę świątyni, plebani i dom katechetycznego. Wykopy pod budowę kościoła według projektu arch. Leszka Klajnerta rozpoczęto 22 października 1980 roku.

Kamień węgielny poświęcił i wmurował Bp Jerzy Modzelewski 18 października 1981 roku, tego dnia poświęcił także sale katechetyczne. Mury wzniesionej już świątyni poświęcił i pierwszą Mszę Świętą w dolnym kościele odprawił Bp Zbigniew Kraszewski 8 września 1985 roku. Świątynię konsekrował Kard. Józef Glemp 30 listopada 1986 roku.

20 listopada 2017 roku kościół został podniesiony do rangi Sanktuarium świętej Teresy od Dzieciątka Jezus.

2700

Otwock: Brzozowa, Dębowa, Esplanada, Górna (od wysokości Wiosennej), Grzybowa, Jana III Sobieskiego, Jana Pawła II (po zachodniej stronie torów), Jaracza, Jasna, Hugona Kołłątaja (od wysokości Wiosennej), Komunardów, Kosmiczna, Koszykowa, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Majowa (do torów), Mała, Heleny Marusarzówny (parzyste), Mazowiecka, Adama Mickiewicza, Ignacego Paderewskiego, Piaskowa, Piękna, Piwna, Poselska, Rakietowa, Różana, Sputników, Świderska (od Okrzei), Turystyczna (od Brzozowej), Wąska, Wierzbowa, Wojska Polskiego, Wyzwolenia, Zaciszna, Zielna, Ziołowa

Domy zakonne:
Zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny, Otwock,