Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » MARKI (Struga), Parafia św. Andrzeja Boboli

MARKI (Struga), Parafia św. Andrzeja Boboli

marsz. Józefa Piłsudskiego 248/252, 05-270 Marki

Niedziele i święta: 07:00, 08:30, 10:00, 11:30, 18:00

Dni powszednie: 07:00, 18:00

Proboszcz: Ks. Marek Posełkiewicz CSMA, od 6.08.2023 r.
Prefekci:
Ks. Paszkowski Grzegorz CSMA, od 25.08.2017
Ks. Pelc Krzysztof CSMA, od 24.08.2018
Ks. Sprysak Grzegorz CSMA, od 01.07.2011
Pomagający duszpastersko:
Ks. Marek Serwatka CSMA
Ks. Marcin Kuźniar CSMA

Parafię erygował kard. Stefan Wyszyński 27 lutego 1952 roku z części parafii św. Izydora w Markach i Świętej Trójcy w Kobyłce. Jej początki związane są z osobą ks. Antoniego Poławskiego, kapłana diecezji kieleckiej, pracującego przez wiele lat w Ameryce Północnej, który zakupił dużą nieruchomość ziemską i założył zakład wychowawczy dla 50 sierot i ubogich chłopców, prowadzony przez Siostry Rodziny Maryi (działał od 14 października 1927 roku). Od 1936 roku w pracy szkolno-wychowawczej pomagają Siostry Córki Najczystszego Serca Maryi. 24 lutego 1928 roku ks. Antoni Poławski zapisem w testamencie przekazał Zgromadzeniu św. Michała Archanioła całość terenu wraz z prowadzonym dziełem.

Kościół zbudowano w latach 1928-1930, z funduszy ks. Poławskiego, według projektu arch. Feliksa Michalskiego z Warszawy, budowę nadzorował majster-murarz p. Feliks Maciejewski, parafianin. Kościół był pierwszym w Polsce noszącym wezwanie św. Andrzeja Boboli (wówczas błogosławionego). Poświęcił go kard. Aleksander Kakowski 8 listopada 1931 roku. W latach 1976-1977 zbudowano kościół filialny Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w odległym Sierakowie; poświęcił go bp Jerzy Modzelewski 11 grudnia 1977 roku.

W 1975 roku odbudowano wieże zniszczone w czasie wojny, a w 1985 roku dobudowano dwie nawy boczne. 16 maja 1994 roku sprowadzono z Fatimy figurę Matki Bożej, którą pobłogosławił w Watykanie papież Jan Paweł II, i zaprowadzono nabożeństwo fatimskie (od maja do października). Uroczystej konsekracji kościoła dokonał bp Stanisław Kędziora 16 maja 1995 roku.

28 września 2001 roku Zgromadzenie św. Michała Archanioła zakupiło działkę w Słupnie pod budowę kościoła Matki Bożej Fatimskiej, będącego wotum wdzięczności na rok 2000. Samodzielną parafię w Słupnie erygował 13 października 2011 roku abp Henryk Hoser SAC.

4000

Czarna Struga, Marki: Agrarna, Akacjowa, Amarantowa, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Bajkowa, Batalionów Chłopskich, Majora Billa, Błękitna, Borówkowa, Bukowa, Ceramiczna, Fryderyka Chopina (parzyste), Cisowa, Cmentarna, Henryka Dąbrowskiego, Dębowa, Długa, Jana Długosza, Dolna, Dziewanny, Fiołkowa, Graniczna, Grażyny, Jana Sobieskiego (od Chopina), Jarzębinowa, Kamienna, Klonowa, Kolorowa, Konwalii, Juliusza Kossaka, Zygmunta Krasińskiego (parzyste od Środkowej), Zofii Kukier, Janusza Kusocińskiego, Legionowa, Legionów Polskich, Letnia, Łączna, Magnolii, Kornela Makuszyńskiego, Mała, Maratońska, Marmurowa, Królowej Marysieńki, Michalicka, Modrzewiowa, Nowa, Obrońców, Stefana Okrzei, Olimpijska, Orła Białego, Księdza Stanisława Pałacha, Pastelowa, Piaskowa, Marszałka Józefa Piłsudskiego (od Chopina), Piotrówka, Podleśna, Pogodna, kpt. Stefana Pogonowskiego, Księdza Antoniego Poławskiego, Pomarańczowa, Pomnikowa, Poprzeczna, Poziomkowa, Przydrożna, Radna, Mikołaja Reja, Rolna, Rynkowa, Sasanki, Księdza Ignacego Skorupki, Słowików, Spacerowa, Strumykowa, Szarotki, Szczygla, Środkowa (oprócz parzystych do Chopina), Tęczowa, Torfowa, Turystyczna, Wąska, Wczasowa, Wenecka, Wierzbowa, Wiewiórki, Wilgi, Wiosenna, Wrzosowa, Józefa Wybickiego, Zbożowa, Zielona, Ziołowa, Źródlana, Żurawinowa, Żwirowa, Żytnia, Nadma: Ceglana, Modrzewiowa, Pólko, Torfowa, Złota

Domy zakonne:
Zgromadzenie Św. Michała Archanioła (Michalici),
?️ Marki, al. Piłsudskiego 248/252 (parafia, wydawnictwo, zespół szkół),
? 22 781 14 90[email protected]

Br. Świerczewski Marian CSMA
Ks. Lewandowski Dariusz CSMA
Ks. Poświata Krzysztof CSMA
Ks. Świerczewski Bogdan CSMA
S. Kopczyńska Anna MC, Założycielka Zgromadzenia Córek Maryi Matki Nadziej (Indie)