Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Otwarcie warszawskiej wystawy obrazów Zwiastowania Pańskiego

Otwarcie warszawskiej wystawy obrazów Zwiastowania Pańskiego

Dwadzieścia obrazów ukazujących biblijną scenę zwiastowania w interpretacji współczesnych, polskich malarzy zostało zaprezentowanych w piątek 17 listopada w podziemiach katedry warszawsko-praskiej.

Druga odsłona projektu „Namalować katolicyzm od nowa” poświęcona jest pierwszej tajemnicy radosnej różańca świętego. Obrazy powstały dzięki hojności prywatnych mecenasów sztuki, a całe przedsięwzięcie jest zaplanowane na dwadzieścia jeden lat. Inauguracją projektu była zeszłoroczna wystawa nowych przedstawień obrazu „Jezu, ufam Tobie”.

Autorami obrazów są: Jarosław Modzelewski, Ignacy Czwartos, Jacek Dłużewski, Wojciech Głogowski, dominikanin – Jacek Hajnos, Krzysztof Klimek, Bogna Podbielska, Beata Stankiewicz, Grzegorz Wnęka i Michał Żądło.

Podczas wernisażu bp Romuald Kamiński dziękował twórcom za ich wysiłek:

Chciałbym bardzo podziękować, że coś takiego ma miejsce w naszych czasach, w naszym społeczeństwie. Mówiąc z perspektywy już dokonanego dzieła myślę, że po jakimś czasie będziemy świadkami czegoś, co wcześniej trudno było sobie wyobrazić.

Wernisaż poprzedziła Msza Święta w Katedrze Warszawsko-Praskiej, której przewodniczył bp Romuald Kamiński. Homilię wygłosił bp Jacek Grzybowski. Mówił, że odkrycie Boga i zyskanie pewności, że On istnieje, jest dziś stale zakłócane przez szybko pędzący świat i mnogość bodźców, które otaczają człowieka:

Hałas, zabieganie, nerwowość, media, elektronika. Wszystko to sprawia, że nie ma czasu ani na kontemplację, ani na ciszę, ani na refleksję.

PEŁNA HOMILIA:

Wystawa jest otwarta w podziemiach warszawsko-praskiej katedry do 31 stycznia 2024 roku od poniedziałku do soboty w godzinach 12:00-20:00, a w niedziele 8:00-21:30. Wstęp jest wolny.

fot. Karolina Błażejczyk

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży