Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Ostrzeżenie przed oszustwami

Ostrzeżenie przed oszustwami


Pracownicy Banku Pekao SA ostrzegają przed oszustami podającymi się za członków rodzin, Policję, funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego.

Oszustwo polega na tym, że na telefon stacjonarny dzwoni oszust, który podszywa się pod członka rodziny. W trakcie rozmowy informuje o rzekomym wypadku lub innym zdarzeniu losowym oraz, że w związku z tym pilnie potrzebuje pieniędzy.

W innych przypadkach przestępcy podszywają się pod funkcjonariuszy Policji/CBŚ. Manipulują ofiary pod pretekstem fikcyjnego zagrożenia utraty pieniędzy na rachunkach w banku np. rzekomy atak hakerski, nieuczciwi pracownicy banków itp.

Dla uwiarygodnienia się przestępcy proszą ofiary o dokonanie weryfikacji swojej tożsamości np. u oficera dyżurnego Policji. Kontrolują jednak cały czas połączenie telefoniczne, ponieważ pomimo odłożenia słuchawki i wybrania numeru 112 przestępcy cały czas pozostają na linii i podszywają się pod dyżurnego Policji. Poinformuj o takiej sytuacji członków rodziny, Policję, ale zrób to z innego telefonu np. z telefonu komórkowego lub z telefonu sąsiadów.

Pamiętaj! Policja nigdy nie prosi o przekazanie im żadnych pieniędzy.

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży