Diecezja Warszawsko-Praska » Dożynki diecezjalne 2023

Dożynki diecezjalne 2023

W parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Postoliskach odbyły się Dożynki Diecezjalne. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Romualda Kamińskiego.

W homilii biskup Kamiński przypominał, że dożynki są czasem dziękczynienia Bogu za obfitość łask:

Gospodarz, ogrodnik, sadownik doskonale wie, jakie są procesy. Jest zasadzenie, jest wzrost, trzeba pielęgnacji, dbania, podlewania, a dopiero na samym końcu jest żniwo. Ile trzeba się napracować nad tym, żeby doczekać chwili plonów. Rzadko sobie bierzemy to do serca, że Tym, który daje wzrost, który potem objawia się w plonach, jest Bóg. I dlatego jesteśmy tutaj dzisiaj, żeby w imieniu całej społeczności diecezjalnej, ludzi ze wsi i z miast, dziękować Bogu za Jego łaskawość.

Biskup mówił, że wieńce przygotowywane ze starannie wybranych kłosów i owoców są symbolem naszego życia:

Każdy ten kłos, każdy wybrany owoc, cała kompozycja, one odnoszą się do życia każdego z nas. I to jest symbol pewnej doskonałości, którą chcemy zaprezentować Panu Bogu. My prezentujemy dzisiaj wieńce, ale nasze myśli powinny pobiec daleko w poważniejsze obszary. Żebyśmy wiedzieli, że na podobieństwo tego doskonałego wieńca, wiązanki, pełnego kłosu, my powinniśmy być, kiedy przyjdzie czas uroczystych dożynek naszego życia, kiedy przyjdzie ostateczny czas na spotkanie z Ojcem Niebieskim.

Do konkursu wieńców dożynkowych zgłoszono ponad 30 delegacji z terenu całej diecezji. Po Mszy Świętej korowód z wieńcami przeszedł do pałacu w Chrzęstnem, gdzie odbyła się część kulturalno-artystyczna dożynek.

fot. Piotr Szymański