Diecezja Warszawsko-Praska » Diecezjalne posłanie na ŚDM Lizbona 2023

Diecezjalne posłanie na ŚDM Lizbona 2023

W niedzielę młodzież wyjeżdżająca w wakacje na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie zgromadziła się na wspólnej modlitwie w Katedrze Warszawsko-Praskiej.

Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił biskup Romuald Kamiński, a biskup Jacek Grzybowski, który również wyjeżdża z grupą młodzieży na ŚDM, dokonał obrzędu posłania pielgrzymów.

W homilii biskup Kamiński przywołując ewangeliczne posłanie Archanioła Gabriela do Maryi oraz Maryi do Elżbiety mówił, że posłanie każdego pielgrzyma jest tak samo ważnym zadaniem:

Zobaczcie, jak to posłanie jest ważne. Maryja nam precyzyjnie pokazuje, że obdarowana ma iść do drugiego człowieka. I wcale nie bez racji jest tam użyte określenie tego trybu z pośpiechem. My nie mamy czasu na to, żeby przekładać to, co jest naszym posłaniem do drugiego człowieka na jutro. Jutra może nie być.

Pasterz diecezji dodał, że Światowe Dni Młodzieży to także czas umocnienia, by z doświadczeniem wiary powrócić do codziennego życia i nieść posłanie w swojej społeczności:

Będziecie reprezentować tutejszą wspólnotę Kościoła i też ze swoim doświadczeniem wiary pojedziecie, aby spotkać się w Portugalii z miejscowymi, a po drodze z innymi. Ale jedziecie tam, żeby umocnieni doświadczeniem tego krótkiego posłania, wrócić tutaj i mieć świadomość, że komu więcej dano, od tego więcej wymagać się będzie. I już nie trzeba mówić w sposób uroczysty, o posłaniu na takie, czy inne zadanie, to już jest w świadomości wpisane w całe życie, jest posłaniem do drugiego człowieka. To posłanie, to jest wyraz miłości do Boga i do człowieka.

Po Eucharystii w podziemiach katedry młodzież z rejonu warszawskiego-północnego odegrała spektakl “Błogosławiony owoc”, który przygotowała wraz z ks. Rafałem Golińskim, w odniesieniu do hasła ŚDM Maryja wstała i poszła z pośpiechem (Łk 1, 39). Był też czas na agapę i przekazanie bieżących informacji organizacyjnych.

Z diecezji warszawsko-praskiej na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie zgłosiło się ponad 800 pielgrzymów, w 26 grupach zorganizowanych. W sobotę 17 czerwca odbyło się ogólnopolskie posłanie pielgrzymów na Jasnej Górze.

fot. Karolina Błażejczyk