Diecezja Warszawsko-Praska » Czuwanie modlitewne Synodu o synodalności na Pradze

Czuwanie modlitewne Synodu o synodalności na Pradze

W Katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, w sobotę 14 października odbyło się diecezjalne czuwanie modlitewne Synodu o synodalności, którego motywem przewodnim było zawołanie „Uświęć ich w prawdzie”.

Centralną częścią czuwania była Msza święta sprawowana pod przewodnictwem ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, biskupa Romualda Kamińskiego. Do zgromadzonych kapłanów, grup synodalnych i wszystkich uczestników liturgii homilię wygłosił biskup Jacek Grzybowski. Mówił:

Nie ma synodu bez modlitwy. Dlatego w połowie drogi synodalnej gromadzimy się w katedrze, aby modlić się za Ojca Świętego, kardynałów, biskupów i wszystkich zgromadzonych na synodzie. Dlatego ta Eucharystia, dlatego to spotkanie, dlatego po Mszy świętej czuwanie i adoracja.

Dziękuje wszystkim, którzy tu są, szczególnie tym, którzy są tu od początku, czyli od października 2021 roku. Kościół potrzebuje waszej obecności, potrzebuje waszego głosu, waszej modlitwy

– dodał biskup Grzybowski.

Każdy we wspólnocie Kościoła ma swoją rolę. Papież swoją, kardynałowie swoją, biskupi swoją, wierni którzy zostali zaproszeni na zgromadzenie synodalne swoją, a my swoją. Każdy powinien odczytać, co teraz powinienem zrobić dla Kościoła i dla synodu

– podkreślił biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

PEŁNA HOMILIA:

Po zakończonej Eucharystii wspólnota modlitewna trwała przed Najświętszym Sakramentem modląc się o dary Ducha Świętego dla papieża Franciszka, ojców synodalnych i wszystkich uczestników synodu. Uwielbienie Boga podczas adoracji prowadziła młodzież diecezji z pielgrzymki do Rzymu: Together – Zgromadzenie Ludu Bożego.

Ważnym elementem spotkania był panel dyskusyjny, który odbywał się w podziemiach katedry. Czuwanie zostało zwieńczone wspólnym posiłkiem.

fot. ks. Dawid Sychowski