Diecezja Warszawsko-Praska » Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Michała Rapacza

Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Michała Rapacza

Wielebni Duszpasterze,
Drodzy Diecezjanie,

w sobotę, 15 czerwca br., w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza.

Ks. Michał Rapacz, w chwili śmierci administrator parafii Narodzenia NMP w Płokach k. Trzebini, staje w pierwszym rzędzie polskich duchownych zamordowanych przez komunistów na początku ich rządów w powojennej Polsce. Dotyczący go wyrok zapadł najprawdopodobniej w kwietniu 1946 roku – ostrzegany o zagrożeniu życia ks. Michał miał mówić: Choćbym miał trupem paść, nie zaprzestanę tej Ewangelii głosić i nie wyrzeknę się własnego krzyża.

Morderstwa dokonano w nocy z 11 na 12 maja 1946 roku. Komunistyczna bojówka zaatakowała plebanię i po odczytaniu wyroku śmierci dokonała uprowadzenia. Ksiądz Rapacz, najpierw ciągnięty na powrozie wokół kościoła i bity, został ostatecznie zabrany do oddalonego o ok. 1 km lasu i tam zastrzelony. W chwili śmierci miał niespełna 42 lata i 15 lat kapłaństwa. Jego postawa może być zestawiana z męczeństwem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Serdecznie zapraszam Was wszystkich, Drodzy Diecezjanie, do udziału w uroczystościach beatyfikacyjnych. Wspólnie oddajmy hołd pierwszemu w epoce komunizmu męczennikowi z szeregów polskiego duchowieństwa.

Wszystkim pielgrzymującym do Krakowa-Łagiewnik z serca błogosławię.

+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski

Organizatorzy serdecznie proszą o zgłaszanie delegacji kapłanów i wiernych świeckich, pragnących uczestniczyć w beatyfikacji ks. Michała Rapacza pod adresem e-mailowym: [email protected] lub telefonicznie: 501 196 569.

Do odczytania w ramach ogłoszeń duszpasterskich w niedzielę, 19 maja.