Diecezja Warszawsko-Praska » Wyjście 40. Warszawsko-Praskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę

Wyjście 40. Warszawsko-Praskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę

Jubileuszowa 40. Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza jest już w drodze. Pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę w sobotę, 5 sierpnia, o poranku. W tym roku pielgrzymce towarzyszy hasło: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tradycyjnie wyjście na szlak poprzedziła poranna Msza Święta w Sanktuarium MB Ostrobramskiej. Eucharystii przewodniczył biskup Romuald Kamiński. Pasterz diecezji warszawsko-praskiej w homilii mówił o przestrogach, które są zawarte w czytanym tego dnia Słowie Bożym.

Będziecie codziennie słuchali Słowa Bożego i to w obfitości, tak jak dziś słuchaliśmy. Jednym zdaniem dotknę, żebyście zabrali na drogę pewne przemyślenia. Pierwsze odezwanie się Boga to fragment Księgi Kapłańskiej. Nie zapamiętamy tych wszystkich przepisów dotyczących lat szabatowych, wydarzeń liturgicznych, ale generalnie chodzi o to, że Bóg zadba, nawet przez ustanowienie tych praw czy obowiązków szanowania szabatu, roku świętego, zwyczajów, żeby człowiek nie został niewolnikiem materii tylko, żeby widział w tym wszystkim wyższe wartości. A jeśli chodzi o Ewangelię, to wydarzenie katastrofalne z Janem Chrzcicielem – to jest dla nas przestroga, jak może człowiek zapętlić się w swoim życiu przez nienawiść, przez jakieś pragnienia niecne, że może doprowadzić do takiego wydarzenia jak śmierć, pozbawienie życia, drugiego człowieka.

– Każdego dnia róbmy sobie rachunek sumienia – zaapelował biskup Romuald Kamiński.

Nam ta liturgia podpowiada, że trzeba każdego dnia dokonywać rewizji życia. Nie dopiero wtedy, jak wydarzy się coś na podobieństwo tego wydarzenia. Dlatego wracajmy do pięknych praktyk codziennego rewidowania naszego życia poprzez akty pokuty, poprzez przyjrzenie się naszemu sumieniu, żebyśmy każdego dnia odpowiadali sobie na pytanie: czy ten czas darowany przez Boga przyczynił się do większej chwały Bożej i czy brat mój, który idzie ze mną na tej drodze życiowej pielgrzymki, czy on skorzystał z tego, że jestem obok niego, czy pomogłem mu w tym wchodzeniu na wyższy stopień doskonałości. Taki rachunek jest skarbem. I to też niech w pielgrzymce będzie czas na renowację tego rodzaju praktyk. Życzę zatem, żeby te zwycięstwa były w waszym życiu obfite.

40. Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza wg planu dotrze na Jasną Górę 14 sierpnia. Szczegóły dotyczące pielgrzymki dostępne są na stronie internetowej: pielgrzymkarodzin.waw.pl.

fot. Piotr Bakuła